Mikulášský běh na Bradech letos oslaví sedmdesát let

První prosincovou neděli se na kopci Brada u Jičína uskuteční tradiční závod pro všechny milovníky běhání v přírodě. Na lesní povrch s náročným převýšením vyrazí účastníci jubilejního, sedmdesátého ročníku Mikulášského běhu na Bradech. Pořadatelé připravili čtrnáct kategorií a tratě v délkách od 25 metrů pro nejmladší účastníky až po 2 800 metrů pro dospělé.

Brada_I

Mikulášský běh na Bradech patří vedle Velké Kunratické a závodu Běchovice – Praha mezi nejstarší nepřerušené běžecké akce mimo atletickou dráhu v Ćeské republice. Každoročně se ho účastní okolo čtyř stovek zájemců.

„Loni na akci zúčastnilo 458 běžců, z toho polovinu tvořily děti. V celé, sedmdesátileté historii se na start postavilo již 27 228 závodníků. Pokud vyjde dobré počasí, očekáváme opět více než čtyři stovky běžců,“ říká Petr Šindelář, předseda atletického oddílu AC TJ Jičín, který je společně s obcí Brada-Rybníček a oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín organizátorem této akce.

Start Mikulášského běhu je na programu v neděli 6. prosince v 10 hodin. Prezentace všech závodníků a vyzvednutí čipu pro intervalové závody je možná v závodní kanceláři od 8:30 do 10:30 hodin. Předžákovské kategorie s ročníkem narození 2004 a mladší startují hromadným startem, na ostatní kategorie čeká intervalový závod, kdy budou závodníci startovat po trojicích. V intervalovém závodě je pro každého běžce určen přesný čas startu, jenž je uveden na jeho startovním čísle. Hlavní závod žen a mužů měří 2 800 metrů a bude zahájen v 11:30 hodin. Samostatnou kategorii si vyhradili také pořadatelé, kteří si proběhnou nejdelší trať.

Vyhlášení výsledků závodů s hromadným startem se uskuteční vždy po doběhnutí příslušné kategorie, intervalové běhy budou vyhlášeny ve dvou blocích. „Všechny děti dostanou perníkového Mikuláše a pro tři nejlepší máme připraveny i drobné ceny. Dospělí závodníci na prvních třech místech obdrží věcné ceny a finanční prémii. Na závěr je připravena i tombola, v níž se slosují vydané čipy a v sázce budou hodnotné věcné ceny. Tradičně nebude chybět ani opravdový Mikuláš s čertem a andělem, který bude mít pro děti připravenu také nadílku,“ doplňuje Petr Šindelář.

Osobní auta lze zaparkovat v Podůlší nebo na Prachově, cesta z parkovišť na start trvá patnáct minut.