Mikulášský běh na Bradech prověří děti, atlety i rekreační sportovce

Mikulášský běh na Bradech u Jičína patří společně se závody Běchovice-Praha a Velkou kunratickou mezi tři nejstarší nepřetržitě pořádané závody mimo dráhu v České republice. Letos se v neděli 3. prosince uskuteční už jeho 72. ročník a pořadatelé očekávají na startu opět více než pět stovek účastníků od nejmenších dětiček až po veterány.

 

Pořadateli akce, při níž mezi účastníky zavítají Mikuláš, čert a andělé, jsou atleti z AC TJ Jičín ve spolupráci s oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín a obcí Brada – Rybníček.

.

„Jedná se o tradiční běžecký závod v náročném terénu, který se koná bez přerušení od roku 1949. Startovní pole bývá pokaždé nesmírně široké – od jednoletých ´mlíčňáků´ až po důstojné kmety v kategorii nad šedesát let. Běh je velmi populární, sjíždějí se na něj borci z celé republiky a navštěvuje ho také početná divácká obec,“ říká Petr Šindelář z organizačního výboru.

Právě svým věkově širokým startovním polem je jičínský závod jedinečný. Navíc od svého zrodu zdaleka nejde pouze o závod atletů, ale stal se záležitostí všech sportovců i rekreačních běžců, kteří mají rádi pohyb v přírodě a chtějí si změřit svou výkonnost.

„Start závodu nejmenších „mlíčňáků“ na 25 metrů je na programu v neděli již v 9,45 hodin, což je změna oproti minulým ročníkům. Intervalové starty starších závodníků se uskuteční od 11 hodin. Závodníky čeká podstatně vylepšené sportoviště, časy se budou měřit opět pomocí čipů umístěných na nohou,“ doplňuje Petr Šindelář.

Pořadatelé doporučují zájemcům podat přihlášku předem na mailové adrese sindelarp@seznam.cz, čímž se vyhnou případným frontám u prezentace v den závodu. Další možností je přihlášení se v sobotu 2. prosince na 4. ZŠ v Jičíně (pod nemocnicí) v době mezi 15. a 16. hodinou. Poslední možností zůstává přihláška před nedělním startem na Bradech od 8,30 do 10 hodin.

Ačkoliv se loni běželo na zmrzlé a kluzké trati, dosáhli vítězové velice kvalitních časů. V hlavní kategorii mezi muži obhajuje prvenství Ondřej Brunner z domácího AC TJ Jičín, jenž vyhrál časem 10:37,4 min. Mezi ženami dominovala Eliška Auersvaldová z AC Čáslav, která zvítězila za 13:08,3 min.

Rekordy tratě drží v kategorii mužů Petr Ondrašík z roku 1982 a Lubomír Pokorný z roku 1991 stejným časem 9:24 min., v kategorii žen Zuzana Kocumová časem 11:53 mi. z roku 2006.