Milešovka v noci – na cestu chodcům svítí měsíc nebo baterka

Pochod Milešovka v nociNa nejvyšší hoře Českého středohoří Milešovce  bude v pátek 7. listopadu po setmění rušno. Z nedalekého Ústí nad Labem vyrazí téměř 400 milovníků pochodů, aby na 26 kilometrů dlouhé trase pokořili 837 metrů vysoký vrchol Milešovky.

Svit baterek a čelovek, krásná příroda, celkové převýšení 1100 metrů a skvělá společnost, to je noční pochod Milešovka v noci, jenž si nejen mezi místními turisty získal právem velkou popularitu. Akce se od roku 2002 pořádá také jako Memoriál Hany Vocáskové.

Pochodu se každý rok účastní několik stovek nadšenců, což si myslím, že je dobrý výsledek. Nejedná se přitom o žádnou soutěž, ale především o to zažít legraci a zasportovat si. Na startu se objeví jak trénovaní běžci či chodci, tak také celé rodiny s dětmi. Nejmladšímu chlapci bylo loni deset let. Naopak nezkušenějšímu matadorovi devětaosmdesát! Doufám, že letos přijde zase,“ vysvětluje ředitel pochodu Tomáš Tkáč z  pořádající katedry tělesné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Večernímu dobrodružství vstříc vyrazí nadšenci mezi 14. a 16. hodinou právě z areálu Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Trasa se prvních pár kilometrů vine městem, poté se však zanoří do tmavé venkovské krajiny, kde účastníkům na cestu zasvítí jen měsíc nebo baterka.

Dále roj lidských světlušek projde kolem Obchodního centra Forum, pod železniční tratí a výstupem k restauraci Větruše. Odtud zamíří po červené na Milbohov, dále po silnici na Stebno, Dubice, Radejčín, nádraží Radejčín a pak půjde po zelené přes obce Kletečná, Paškapole a Bílka. Následuje červená trasa na rozcestí s modrou a dále na vrchol Milešovky, kde se v čase od 17 do 22 hodin uskuteční kontrola. Sestup povede zpět po modré do Černčic a dále po silnici na Lelov, Žalany a Rtyni nad Bílinou. Cílová kontrola proběhne v restauraci U Potoka od 18 do 23 hodin.

„Letos se jedná již o 49. ročník, takže z organizačního hlediska máme vše již dobře zaběhlé. Přesto se stane, že každý rok někdo sejde z vyznačené trasy a zabloudí. Nicméně pokaždé si nešťastníci najdou cestu zpátky a dorazí včas do cíle,“ říká s úsměvem ředitel Tomáš Tkáč.

Všichni, kteří zdolají nelehkou trasu, získají na jejím konci sladkou odměnu v podobě sušenky, horkého čaje a účastnického diplmu. Unavené výletníky zpět do města odvezou autobusy pořadatelů, vlaky z vesničky Rtyně nad Bílinou nebo autobusy městská hromadné dopravy. Nezletilí se mohou pochodu zúčastnit pouze v doprovodu dospělé osoby.