Na běžeckých tratích na Božím Daru se budou prohánět princezny

Princezny na lyžích – tak zní motto 14. ročníku originálního lyžařského závodu v běžeckých stopách na Božím daru: Dámské jízdy 2017. Akce, která si při svém vzniku v roce 2004 dala za cíl vytáhnout ženy od plotny, aby se věnovaly alespoň chvíli samy sobě, se uskuteční v neděli 26. března.

dámská jízda

„V tuto chvíli jsou na Božím Daru dobré sněhové podmínky. Každopádně pojedeme nebo půjdeme za každého počasí. Minulého ročníku se zúčastnilo 120 žen, což však bylo poněkud ovlivněno kolizí s termínem Velikonoc. Letos očekáváme účast kolem 150 až 160 běžkařek, nicméně u podobných akcí hodně záleží na počasí,“ říká Jitka Peřina, hlavní organizátorka akce z LK Slovan Karlovy Vary.

Dámská jízda, jak už sám název napovídá, je určena výhradně ženám a dívkám. „Každý ročník je ve znamení jiného tématu, avšak stylový či dobový kostým není podmínkou. Přiznám se, že už se moc těším, jak bude tentokrát startovní pole vypadat. Některé ženy si dávají s tvorbou kostýmů velkou práci, jsou hodně ´vystajlované´, což závody odlehčuje, ale na druhou stranu jim přidává na atraktivitě,“ říká Jitka Peřina.

Závodí se v pěti kategoriích – holčičky (ročník 2009 a mladší) absolvují trať dlouhou 500 metrů, ostatní kategorie – slečny (1999-2008), ženy (1967-1998), seniorky (1966 a starší) a kategorie pěší (bez omezení věku) – čeká pětikilometrová trať. Závod již poněkolikáté absolvuje také trojnásobná olympijská medailistka Květa Jeriová a ve stopě by se měla objevit také bronzová medailistka ze zimní olympiády 1972 v Sapporu Helena Šikolová-Balatková.

Prezentace na závod probíhá od 9 do 10,30 hodin na Obecním úřadě Boží Dar a od 11 hodin už zazní startovní povel. „Z náměstí v Božím Daru musí účastnice doběhnout na Malý Ježíškův okruh – teprve zde si princezny nasadí lyže a vydají se do bílé stopy. Cíl je poté opět na náměstí. Odměníme vždy tři nejrychlejší v každé kategorii, u dětí oceníme prvních šest závodnic, ale nějakou drobnost si odnesou všechny princezničky. Na závěr se uskuteční i bohatá tombola losovaná ze všech startovních čísel,“ dodává Jitka Peřina.