Na běžkách z prudkého svahu? To je nordiccross na Božím Daru

Skikros na běžkách? Nazývá se nordiccross a organizátoři mezinárodních mládežnických závodů na Božím Daru ho uspořádají v sobotu 24. března. Ve skiareálu Hranice očekávají zhruba 220 vyznavačů této netradiční disciplíny ve věku od šesti do osmnácti let. Sněhové podmínky jsou v těchto dnech výborné a zájemci o účast se mohou hlásit až do pátečního pozdního odpoledne.

Závod je součástí Supercrossu 2018, který tvoří seriál lyžařských a snowboardových soutěží pro děti a mládež ve snowboardcrossu, skicrossu a právě nordiccrossu. Pro svou popularitu byla zařazena i do projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

“Nordiccross je ojedinělou kombinací jízdy na běžkách ze svahu plné skoků, náročných klopenek a dalších nerovností o délce tisíc metrů. Tato oblíbená soutěž uzavírá v posledních letech každou zimní sezónu a startují v ní všichni, kterým je blízký jedinečný sportovní zážitek spojený s adrenalinovou zábavou a recesí. Mnoho účastníků k nám přijíždí ze sousedního Německa,” říká ředitelka závodu Ivana Dobišová.

Soutěž proběhne v šesti věkových kategoriích. Účastníci prvních dvou (6-7 let a 8-9 let) budou startovat jednotlivě ve dvou měřených kvalifikačních jízdách – lepší čas se jim zapíše do celkového pořadí. Nejmladší aktéři získají účastnický diplom a ze startovních čísel bude na závěr vylosováno deset závodníků, kteří obdrží věcné ceny od partnerů v podobě batohů, tašek či termosek.

Věkové kategorie od deseti do osmnácti let budou nasazovány do vyřazovacích jízd. Po odjetí dvoukolové kvalifikace se na základě dosaženého času nasadí zpravidla šestnáct nejrychlejších jezdců do “pavouků” a jízdy absolvují pokaždé čtyři najednou – dva nejlepší vždy postupují dál až do finále, ze kterého vzejde celkový vítěz. Prvních šest v cíli obdrží účastnickou medaili, tři medailisté navíc také skleněné poháry.

Supercross 2018 startuje na speciální krosové trati na sjezdovce v areálu Hranice na Božím Daru v 9,15 hodin. Od 8,15 do 9 hodin se uskuteční trénink. Zájemci se mohou přihlásit do pátku 17. března do 16 hodin.