Na Dyji ve Znojmě se budou opět prohánět draci

Festival dračích lodí, který už poosmé pořádá oddíl kanoistiky TJ Znojmo ve spolupráci s Asociací vodních sportů Znojmo v sobotu 26. září, nabídne nevšední zážitky nejen závodníkům, ale i divákům na břehu řeky Dyje.

Draci

„Impulsem k založení tradice festivalu byl nákup první dračí lodě do našeho kanoistického oddílu, premiérový ročník moderoval herec Jan Čenský,“ vzpomíná Petr Škoda, který stál u zrodu celé akce spolu s Ivanem Skřenkem. Náš festival je určen pro širokou veřejnost nejen z řad dospělých, ale i dětí. Neorientujeme se na profesionální výkony, ale naopak na lidi, kteří si chtějí zasportovat a užít si netradiční den u vody s kamarády.“

Ze znojemského Festivalu dračích lodí se stala jedna z nejzajímavějších vodáckých akcí v republice. Rekordní účast měl rok 2012, kdy se na Dyji objevilo 52 dvacetimístných posádek, v loňském roce startovalo 43 posádek. Zdá se, že letos je zaděláno na rekord – pořadatelé už registrují 63 přihlášek.

Každá z posádek nastupuje v národních barvách vybraného a existujícího státu, takže i tentokrát půjde o neoficiální mistrovství světa amatérských posádek. Pro ty nejlepší jsou připraveny mistrovské medaile, poháry, skleněné plakety, keramické ceny, burčák a samozřejmě víno. Pro školní posádky pak množství dětských cen od partnerů festivalu.

Na čtyřech tratích si zazávodí zájemci přihlášení v šesti kategoriích, jednou z nich je např. Mix new, tedy Poprvé v lodi. Kromě dvousetmetrové a třísetmetrové trati jsou připraveny i netradiční disciplíny -dračí biatlon a gladiátorské sprinty.

„Dračí biatlon, který je dlouhý 400 metrů,  kombinuje jízdu na dračí lodi se střelbou z paintballové zbraně na terč. Střílí se ve vyznačeném prostoru dráhy přímo z lodi. Podle zasažených terčů se posádkám k dosaženému času připočítávají trestné nebo bonifikační vteřiny. Gladiátorské sprinty se konají vždy v podvečer na osvětlené padesátimetrové trati, na které proti sobě postupně jedou vždy dvě lodě a vyřazovací k. o. systém dovede aktéry až do finále. Cíl je pod mostem, kde jsou zavěšeny zvony a vítězí posádka, která dříve udeří do zvonu. K tomu má speciální kopí a úder může provést jen jeden, předem určený člen, který má na sobě gladiátorskou helmu a plovací vestu jako brnění,“ vysvětluje ředitel festivalu Petr Štěrba.

Prezentace kapitánů posádek zaíná v 8 hodin, o hodinu později je slavnostní zahájení a nástup účastníků. Závodit se v areálu vodních sportů pod Sedlešovickým mostem začne v 10 hodin.

To, že nepůjde jenom o závodění na vlnách, dokazují slova Petra Štěrby: „Kolem závodiště je na programu celodenní zábava určená pro děti i dospělé. Večer se koná ohňostroj a populární dračí party. V nedalekém Louckém klášteře, kde má sídlo vinařská společnost Znovín, probíhá od pátku do neděle Burčákfest, což je dnes již obrovská a oblíbená vinařská akce s množstvím koncertů a vystoupeními hudebníků, která do Znojma přitáhne na dva tisíce návštěvníků.“

Sobotní akci letos předcházejí závody dětských posádek Merlin´s Kinderwelt pro I. stupeň základních škol a mateřské školy ve čtvrtek 24. září (prezentace v 8 hodin, první start v 9 hodin). Žáci II. stupně základních a střední školy přijdou na řadu v pátek 25. září (prezentace v 8 hodin, první start v 9 hodin), kdy se zároveň uskuteční závody rychlostních kajakářů (start v 16 hodin).