Na florbal k Hlučínskému jezeru přijede 800 hráčů v 90 týmech

florbalový turnaj v Píšti na OpavskuUž pošesté se uskuteční florbalový turnaj Open Air Cup, letos na Hlučínském jezeru. Zápasy ve skupinách začnou v pátek 24. července v 8 hodin ráno, druhý den budou rozehrány duely play-off a v 18:30 hodin plánují pořadatelé finálová utkání.

Začátky turnaje v Píšti na Opavsku přibližuje jeden z jeho duchovních otců Martin Viltavský: „Před šesti lety jsme spolu s Vladimírem Černínem chtěli pomoci kamarádovi, který si vzal do pronájmu zdejší koupaliště a potýkal se s malou návštěvností. Napadlo nás udělat turnaj, aby si kolemjdoucí všimli, že areál je po dvou letech opět v provozu. Po prvním ročníku jsme si uvědomili, že to vůbec nebyl špatný nápad a vzpomněli si na turnaj trojic ve Švýcarsku, který se ovšem hrál výhradně v halách a tělocvičnách. Chtěli jsme něco jiného, proto jsme se rozhodli pro turnaj pod otevřeným nebem.“

Jak ukázal další vývoj, byl to dobrý nápad. Účastnický rekord drží loňský jubilejní pátý ročník – hrálo 68 družstev a v nich více než 600 hráčů (vítězové: muži TJ Lavina, ženy Captain Girls, žáci SFK TJ Slovan Havířov). Jenže, tohle číslo už po letošku platit nebude – pořadatelé registrují přihlášky 90 družstev a v nich téměř 800 hráčů! Nejedná o klasický florbal, kdy jsou v poli brankář a pět hráčů, ale brankář a tři hráči a hraje se na zmenšeném hřišti 21×12 metrů. Očekává se kvalitní turnaj – na soupiskách přihlášených týmů figuruje celá řada extraligových borců, přijedou i kvalitní hráči ze Švédska, Švýcarska či Lotyšska.

„Novinkou letošního ročníku je jeho místo – z obce Píšť jsme ho přesunuli na Hlučínské jezero, kde se bude hrát na šesti hřištích. Kategorie mužů bude mít dvacet skupin, kategorie žen pak dvě skupiny. Ve skupinách čekají všechny zápasy každý s každým, postupující týmy si to pak rozdají vyřazovacím způsobem až po finále,“ přibližuje turnajový systém Martin Viltavský a zároveň lituje, že museli zrušit žákovskou kategorii. Loni ji hrálo pět týmů, ale letos se přihlásily pouze dva. „Několika týmům jsme však udělili výjimku, že za ně mohou hrát mladší florbalisté, zejména pak okolo patnácti let věku.“ V případě nepřízně počasí, tedy vydatnějšího a vytrvalejšího deště, mají pořadatelé připravenou mokrou variantu: turnajová klání by se přesunula do sportovních hal v Hlučíně.

Letošní ročník nabídne kromě kvalitního florbalu i zajímavý a pestrý doprovodný program. Nemůže v něm chybět koupání včetně všech atrakcí na hlučínské Štěrkovně. Přímo u dějiště si mohou hráči vyzkoušet vodní lyžování, bubble football, v permanenci určitě budou dva beachvolejbalové kurty a minigolf. V areálu je připraven koncert písničkáře Záviše, večer pak bude velká Open after party s DJ Shirakem. Počítá se i s případnou autogramiádou extraligových hráčů.

Pořadatelé připravují i dobročinnou akci – chtějí podpořit tříletou Adélku, která trpí dětskou obrnou. „Zapůjčíme si nafukovací skákací hrad a budeme vybírat symbolické vstupné pět korun. Uvažujeme ještě i o dalších akcích, ale ty musíme domluvit až při vlastním zahájení se všemi zúčastněnými týmy. Do kasy by třeba nějakou částkou mohla přispět ta mužstva, která prohrají… ale jak říkám, je to v úvahách, vše ještě upřesníme,“ řekl Viltavský.

Kontakt: Martin Viltavský, mob. +420 777 710 460, e-mail: turnaj@oacup.cz

web: www.oacup.cz