Na nový rok bude na Ještědu plno

JeštědŘíká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. V tom případě se v Libereckém kraji bude v roce 2015 hodně sportovat. Ve čtvrtek 1. ledna se zde totiž uskuteční tradiční Novoroční výstup na Ještěd, tentokrát s pořadovým číslem 40.

„Za poslední roky se výstupu účastní pravidelně více než 1 300 návštěvníků. Kdyby jich nyní bylo 1 500, bylo by to skvělé. I když čísla jako taková pro nás nejsou až tak důležitá. Jsme rádi za každého, kdo chce něco udělat pro své zdraví a hýbat se,“ říká Bořivoj Pohl, předseda pořádající organizace TJ Lokomotiva Liberec.

Registrace pochodu se uskuteční u turistického centra v Horním Hanychově na konečné zastávce tramvaje od 8:30 do 12 hodin. Odtud pak povede čtyřkilometrová trasa pochodu po modré turistické značce až na samotný vrchol Ještědu (1 012 metrů). Účastníci musejí pochod absolvovat nejpozději do 14 hodin. Pořadatelé doporučují použití turistických hůlek a dodržování vyznačených tras. „Cestou na vrchol je převýšení asi 500 metrů, není to náročné. Extrémní spíš může být počasí, i proto radíme, aby účastníci zbytečně neriskovali a nevybočovali z jasně označených tras. Zpáteční cesta je pak ideální po silnici, aby se proti sobě v kopci nepotkávaly davy lidí,“ upozorňuje Bořivoj Pohl.

Že je tato akce opravdu oblíbená, svědčí i skutečnost, že se plno účastníků loučí se starým rokem jen zlehka, ale ty pravé oslavy a přivítání nového roku opravdu zvesela si nechávají právě až na Novoroční výstup na Ještěd. A z toho mají organizátoři obrovskou radost. „Je vždy moc pěkné vidět, jak si lidé výstup opravdu užívají. A až s naší akcí jim ten nový rok opravdu začíná. Účastní se jak rodiny s celými dětmi, tak i party kamarádů, kteří třeba i v oslavách Silvestra pokračují směrem na vrchol Ještědu. Dostaveníčko si zde však dávají i tradiční účastníci, jako třeba členové zdejšího Sokola či kardioklubu. A třeba skupina vojenských veteránů-paragánů dorazí s barety na hlavě, odznaky a medailemi a na vrcholku si rozdávají PF přání. To je prostě krása,“ popisuje nezaměnitelnou atmosféru Bořivoj Pohl.

V cíli obdrží všichni účastníci výstupu pamětní list a originální novoroční razítko. K zakoupení bude nový tradiční kovový odznak, turistické vizitky, kalendář akcí Klubu českých turistů Libereckého kraje 2015 a samolepky k jubilejnímu 40. ročníku akce. A protože během roku se na Ještěd pravidelně vydávají se svými páníčky i psí kamarádi, připravili organizátoři zajímavý dárek i pro ně v podobě originálních psích novoročních známek. Čtyřnohých účastníků organizátoři očekávají mezi deseti až patnácti.

Kromě dárků za výstup jako takový budou organizátoři oceňovat účastníky i podle dalších dílčích kritérií. Zaměří se například na nejmladšího a nejstaršího účastníka, s prázdnou neodejde ani ten nejvzdálenější chodec. A důležité bude i pořadí, odpočítávat se totiž bude účastník s pořadovým číslem 40, jež evokuje 40. ročník akce, vyhlášen bude i tisící účastník dne a dokonce i chodec s pořadovým číslem 37 000.