Na Ratibořickém maratonu budou mít premiéru elektrokola

Podeváté se pojede Apache Ratibořický MTB maraton, který tradičně poslední dubnovou neděli pořádá úpický cyklistický oddíl SK BP Lumen. V neděli 24. dubna bude připravená trať dlouhá 48 kilometrů s převýšením 660 metrů.

Ratibořice2015

„Trasa vede krásnou přírodou kraje bratří Čapků a Boženy Němcové a těsně míjí historické centrum Ratibořic. Povrch tvoří z 80 % zpevněné lesní a polní cesty a z 20 % asfalt. Trasa je sjízdná i pro krosová kola a zvládne ji každý, kdo alespoň trochu jezdí na kole. Závod se jede jako Memoriál Jirky Cejzlara, který byl dobrým kamarádem a oporou našeho pořadatelského týmu. Zemřel náhle v roce 2008, druhý den po Ratibořickém maratónu, přímo na trase závodu. Tímto způsobem chceme uctít jeho památku a každoročně na něj společně vzpomenout,“ říká ředitel závodu Lukáš Bárta.

Nultého, zkušebního ročníku v roce 2007, který se jel ještě na podzim, se zúčastnilo kolem 250 závodníků včetně pětadvacítky dětí. O rok později – už v tradičním jarním termínu – to bylo okolo 450 účastníků v hlavním závodě a 75 dětí. V dalších ročnících se účast pohybovala v rozmezí 400 – 550 závodníků a 50 – 100 dětí.

Mezi startujícími i pozdějšími vítězi byli skvělí borci. Ratibořický maraton si nenechal ujít např. Jan Hruška, který v roce 2001 při své premiérové účasti na Giro d´Italia vyhrál prolog a dosud jako jediný Čech oblékl růžový trikot vedoucího jezdce celkového pořadí; k tomu přidal i triumf ve 20. etapě, kterou byla horská časovka, a celkově skončil 14. Byl tu i vynikající cyklokrosař Petr Dlask, pětinásobný mistr republiky, stříbrný medailista z MS v Táboře v roce 2001 a dnes trenér naší cyklokrosové reprezentace. Vítězství z tohoto maratonu má i další někdejší cyklokrosový reprezentant Václav Ježek (vítěz Českého poháru 2001 a 10. z MS v Táboře v roce 2011).

Letošní, 9. ročník Apache Ratibořického maratonu je vypsán pro juniory a juniorky (ročníky narození 1998-2001), muže (1987-1997), pojedou se kategorie Masters I (1977-1986), Masters II (1967-1976), veteráni I (1957-1968), veteráni II (1956 a starší), dvě kategorie jsou určeny ženám (ročníky narození 1977-1997 resp. 1976 a starší). Vedle individuálního závodu je vypsána také soutěž pětičlenných firemních týmů, v nichž musí být alespoň jedna žena.

Na trase závodu bude jeden bufet, který nabídne buď guláš, nebo těstovinový salát, v cíli pití. Na své si přijdou i děti. Pro žáky a kadety ve věku 10-16 let je připraven závod na dvanáctikilometrovém okruhu, nejmenší závodníci od 3 do 9 let pak mohou prožít první závodnické zkušenosti na krátkém okruhu v areálu stadiónu.

„Novinkou letošního ročníku bude vložený závod elektrokol,“ řekl Lukáš Bárta a vysvětlil: „Tento dopravní a sportovní prostředek získává každoročně na popularitě a dnes je již běžnou výbavou mnoha lidí. Podmínkou účasti je pouze to, aby elektrokolo splňovalo pravidla pro provoz na pozemních komunikacích.“

Kancelář závodu bude otevřena ve sportovním areálu Sparty Úpice v Regnerově ulici v neděli 24. dubna o půl deváté, kdy začne prezentace. Hlavní závod na 48 kilometrů odstartuje přesně v poledne, v první vlně bude padesát nejrychlejších z minulého ročníku a držitelé divoké karty pořadatele. Pět minut poté budou následovat závody dětí.

V cíli vítěze hlavního závodu pořadatelé očekávají kolem půl druhé, vyhlašování výsledků začne v 16 hodin. Absolutní vítěz získá putovní pohár, pěkné ceny si odnesou tři nejlepší v každé kategorii. Oživením vyhlašování bude závodnická tombola, obdobnou nabídnou pořadatelé i firemním týmům. Objeví se v nich velice zajímavé ceny určené ke konzumaci.