Na Silvestra zamíří turisté za loupežníkem na nejvyšší vrchol Píseckých hor – Mehelník

Skvělé odreagování, výborná zábava a především po vánočních svátcích tolik potřebný pohyb nabízí letošní, 26. ročník Silvestrovského výstupu na Mehelník. Výstup na nejvyšší vrchol Píseckých vrchů, který měří 633 metrů nad mořem, pořádá tradičně 31. prosince Klub českých turistů Otava ve spolupráci s Junákem Písek.

Mehelník

„Na Mehelník se chodilo už v dobách rakousko-uherského mocnářství. My jsme na tento zvyk navázali před šestadvaceti lety a za tu dobu se tato akce stala mezi veřejností velice populární. Ani nemusíme vynakládat žádné prostředky na její propagaci a tisknutí plakátů. Stačí, když v naší turistické skříňce vyvěsíme letáček se základními informacemi, a lidé se přijdou,“ říká jeden z hlavních organizátorů pochodu Stanislav Nohejl z KČT Otava.

Jeho slova potvrzuje loňská statistika, kdy do míst, kde podle pověsti řádil svého času loupežník Mehela, dorazilo 1 511 pochodníků – společně s nimi dosáhlo úspěšně vrcholu také 61 psů a deset koní. Počasí bylo přímo ideální, navíc účastníkům křupal pod nohama čerstvě napadaný sníh. Přesto se někteří nadšenci neváhali vyhoupnout do sedla kola. Letos zatím příroda s bílou nadílkou váhá, ale na konec roku meteorologové slibují ochlazení, takže se může situace opakovat.

Na Mehelník se lze poslední den roku vydat po několika cestách, organizátoři však doporučují start od Základní školy T. Šobra v Písku. Trasa měří 7,5 kilometru, stejná porce čeká zájemce také při návratu. Podmínkou je dosáhnout vrcholu v době od 9,30 do 13,30 hodin, kdy se rozdávají účastnická razítka. Při zpáteční cestě mohou jít účastníci přes Živec a v případě pěkného počasí vystoupit i na rozhlednu Jarník.

„Přijíždějí sem nejen obyvatelé Písku či blízkého okolí, ale také turisté z dalších míst jižních Čech, České republiky nebo ze zahraničí. V minulém roce jsme zde měli účastníky ze Slovenska a dokonce i z Indie a Brazílie! Potkávají se tu všechny generace, chodí i celé rodiny s malými dětmi. Každý pochodník dostane na vrcholu malou upomínku, teplý čaj a může si na ohništi opéct vuřty. Oheň zde už podvaapadesáté zapálí pan Bican, inventář tohoto výstupu. Na jednoho z vylosovaných pejsků navíc čeká věnec špekáčků,“ připomíná organizátorka Hana Tomanová.

V minulém roce byla nejmladší účastnicí devítiměsíční Ema Chytrá, která celou trasu absolvovala s rodiči v kočárku. Naopak nejstarším turistou se stal bezmála šestaosmdesátiletý Oldřich Brůha z Písku.