Na Štěpána se do chladné Vltavy opět vrhnou otužilci

PrahaV pátek 26. prosince, uprostřed vánočních svátků, bude v centru Prahy opravdu veselo. Několik stovek otužilců se v rámci 68. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma vrhne do chladných vod Vltavy. To vše s nádhernou kulisou Národního divadla v zádech. Jde přitom o nejstarší a nejznámější otužileckou soutěž v Česku, která se jmenuje po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání.

„V roce 2013 se akce zúčastnilo rekordních 287 plavců, každým rokem přitom jejich počet neustále roste. Myslím si, že letos bychom tři stovky účastníků mohli pokořit,“ věří Tomáš Prokop, ředitel soutěže a předseda pořádajícího klubu I. plavecký klub otužilců Praha. Prestiž plavecké soutěže dokládá i skutečnost, že se do Prahy sjíždí otužilci i ze Slovenska, Polska, Itálie, Ruska, Estonska, Rakouska nebo Německa.

Memoriál Alfreda Nikodéma odstartuje v 11 hodin na Střeleckém ostrově. „Pro plavce jsou připraveny celkem tři tratě v délce 100, 300 a 750 metrů a povedou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem. Již potřetí se uskuteční i týmová soutěž O pohár starosty Městské části Praha 1, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů. Poprvé tento pohár přijde letos slavnostně předat starosta první městské části Praha 1 Oldřich Lomecký,“ přibližuje program Tomáš Prokop.

Memoriál se může pochlubit dokonce i hvězdnými účastníky. Vloni trať na 750 metrů ovládla česká reprezentantka v dálkovém plavání Lenka Štěrbová a mezi otužilci se objeví i v letošním roce. Kromě ní se zúčastní i další dálkoví plavci, kteří překonali legendární kanál La Manche, mimo jiné Abhejali Bernardová, Dana Zbořilová, sólista Národního divadla Richard Haan a další.

Mezi otužilci se dokonce objeví i dvojice sedmaosmdesátiletých kmetů. Pro každého však tento závod rozhodně není. „V prvé řadě je určen registrovaným plavcům-otužilcům. Ale i zájemci z řad veřejnosti se mohli registrovat a zapojit se do závodu. Ti však museli doložit lékařské potvrzení o svém zdravotním stavu. Přece jen se jedná o těžké podmínky a každého bychom na start rozhodně nepustili,“ připomíná Tomáš Prokop.

A co dělá tuto akci tak výjimečnou? Jednoznačně atmosféra tohoto netypického závodu, jež je ještě umocněna davy nadšených fanoušků, kteří v zimních bundách a čepicích tvoří zajímavý kontrast spoře oděným odvážlivcům v plavkách. „Divácká kulisa je úžasná, z břehu závod pravidelně sleduje dvou až čtyřtisícový dav. Když je člověk zmrzlý při procházce Prahou a najednou vidí masu lidí, jak se koupe ve studené vodě, je to samo o sobě velká atrakce. Myslím, že Memoriál Alfreda Nikodéma už tak nějak patří ke koloritu pražských vánoc,“ dodává ředitel soutěže Tomáš Prokop, jenž pro účastníky připravil spoustu krásných cen, mimo jiné nádherné trofeje od českých sklářských mistrů ze skláren Crystal Poděbrady, poukázky na wellness víkendy či plavecké potřeby. Slavnostní vyhlášení Memoriálu Alfreda Nikodéma a předání cen se letos poprvé uskuteční v Malém sále Paláce Žofín.