Na Štěpána se do Vltavy opět vrhnou otužilci

Jubilejní, sedmdesátý ročník nejstarší otužilecké akce u nás – Memoriál Alfréda Nikodéma – se uskuteční  tradičně na druhý svátek vánoční, v pondělí 26. prosince. Akce je zařazena do projektu ČUS Sportuj s námi, jehož partnerem je společnost Pražská teplárenská.

a.nikodem

Dnes již mezinárodní akce je velmi populární jak mezi plavci, tak i diváky a návštěvníky centra Prahy. Ze severního cípu Slovanského ostrova se v minulém ročníku do Vltavy ponořil rekordní počet 340 otužilců. Mezi plavci byli zástupci z České i Slovenské republiky, USA, Ruska, Rakouska, Německa a dokonce i zástupce Afrického kontinentu – naturalizovaný Čech z Angoly.

„V loňském roce byly dobré povětrnostní podmínky – voda měla 6,9 stupňů Celsia a vzduch 9,1 stupňů Celsia. Uvidíme, jaké počasí budeme mít na Štěpána letos a zda se podaří překonat loňský rekord 340 plavců,“ uvedl Tomáš Prokop z pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Akce je otevřená i pro plavce neregistrované v Českém svazu plaveckých sportů, pokud splní několik podmínek – lékařské potvrzení a doložení schopnosti uplavat zvolenou trať. Pro milovníky ledové vody jsou připraveny tři délky tratí – 100 metrů (Memoriál Štěpána Poláka), 300 m (Memoriál Oldřicha Lišky) a 750 m (Memoriál Františka Venclovského).

Součástí Memoriálu je i vložená soutěž O pohár starosty Městské části Prahy 1, kde se vítězem stane družstvo složené ze tří nejlepších plavců jednotlivých zúčastněných klubů.

Prezentace otužilců proběhne v paláci Žofín od 8,45 do 10 hodin. Program začne v 11 hodin slavnostním zahájením, následuje hromadný start plavců na 750 metrů a v 11,40 hodin se do vln vydají plavci na kratších tratích. Vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční ve 12,45 hodin. Všichni účastníci obdrží diplom, odznak, pamětní pozvánku a drobné pozornosti od sponzorů. Pro tři nejlepší ženy a muže na trati 750 metrů jsou připraveny zvláštní ceny od partnerů akce.