Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

Strakonické slalomy budou tahákem víkendu – závodníci se předvedou v peřejích, začátečníci se mohou zdarma svézt na klidné vodě.

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou závody kanoistů a kajakářů. To je příslibem parádní napínavé podívané atraktivní také pro pasivní návštěvníky. Zúčastnit se přitom mohou všechny věkové kategorie – trať je uzpůsobená, aby ji zvládli méně zkušení i děti, stejně jako neregistrovaní závodníci.

„Podle všeho by mělo dorazit tři sta lodí, na některých budou závodit kanoistické dvojice, jinde zase jeden sportovec pojede ve více kategoriích. Velice nás těší, že se přijede ukázat i naše odchovankyně a česká reprezentantka Veronika Vojtová,“ uvedl Václav Vondra z pořádajícího Kanoistického klubu Otava.

Domácí závodnice má na svém kontě celou řadu úspěchů. Zlato z mistrovství světa získala v roce 2015 v Londýně v závodě hlídek spolu s Kateřinou Minařík Kudějovou a Štěpánkou Hilgertovou. O čtyři roky pozdějí stála na vrcholné akci na stupni nejvyšším opět, tentokrát v extrémním slalomu. Ze světových a evropských šampionátů má vůbec doma kompletní medailovou sbírku a pochlubit se může i několika pódiovými místy ve světovém poháru.

Kanoisté a kajakáři budou v sobotu startovat od 9 hodin, předpokládaný konec je v 15 hodin. Letošní novinkou je posun věkového limitu pro účast z osmi na šest let, horní hranice zůstává neomezená. Jako v minulých ročnících i tentokrát pořadatelé předpokládají, že se objeví rovněž řada veteránů. Postupně se představí singl kanoisté s kajakáři a kanoistické dvojice žen, mužů i mixy.

„Srdečně zveme všechny, ať se přijdou podívat, bude to stát za to. Každému, kdo by se na loď rád posadil, tuto možnost nabízíme, máme tam i klidnou vodu, kde se budou zájemci moct svézt zadarmo na loďkách. Předchozí zkušenost přitom není nutná. Vítězové závodů se pak mohou těšit na medaile, diplomy, ale také sportovní vybavení,“ prozradil Václav Vondra.