Na turnaj Pardubice Stabedo Open se sjedou stovky hráčů billiardu

Na čtyřdenní turnaj Pardubice Stabedo Open míří hráči billiardu z České republiky i ze zahraničí. Foto: FB Pardubice Stabedo Open

Východní Čechy se chystají na nápor vyznavačů billiardu. Na osmý ročník turnaje Pardubice Stabedo Open, který se uskuteční od 6. července do 9. července v Pardubicích, by jich totiž podle organizátorů mohlo dorazit až k pěti stovkám – v mužském turnaji je kapacita 360 míst, v ženském a juniorském shodně po 64 místech. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Kdysi jsme byli na pěkném turnaji v Lucembursku a ten se pro nás stal inspirací. Řekli jsme si, že bychom mohli u nás zorganizovat něco podobného, našli jsme sponzory z řad známých a pustili se do díla. Proto nás velice těší, že po letech stojíme v čele turnaje, který nemá minimálně ve střední Evropě obdoby. Sjíždějí se k nám hráči z mnoha států, namátkou letos kromě domácích nebudou chybět Poláci, Slováci, Srbové, Němci či Angličané,“ prozradil Jaroslav Hořeňovský z pořádajícího Maple Pool Clubu.

Souboje bude hostit velká hala Enteria Areny Pardubice, která je přes zimu domovem tamějšího extraligového hokejového klubu. Tentokrát se promění v billiardové kolbiště se třiceti špičkovými stoly, kde se zkušení hráči poperou o prvenství. Po celou dobu budou mít do ochozů přístup diváci, přičemž vstupné je zdarma.

Nejprve ve čtvrtek 6. července od 10 do 16 hodin a následně od 16 do 22 hodin rozehrají muži souboje o postup ze čtyřčlenných skupin, kdy se dále dostanou nejlepší dva. Páteční program zahájí od 10 do 16 hodin ženy souboji ve skupinách, načež odehrají první kolo finálového pavouka. Od 16 hodin proběhne oficiální slavnostní zahájení a po něm do 22 hodin dohrají muži své skupiny.

V sobotu bude postupně na programu od 10 hodin finálový pavouk žen od druhého kola dále a turnaj juniorů. Od 13 hodin proběhne první kolo finálového turnaje mužů a nakonec od 18 hodin turnaj dvojic. Konečně v neděli 9. července billiardový festival završí od 10 hodin finálové souboje mužského turnaje a od 15 hodin turnaj útěchy určený hráčům, kterým se nepodařilo postoupit ze základních skupin.

„Pro nejlepší máme připraveny štědré prize money, kdy jsme na odměny vyčlenili 194 tisíc korun. Mezi muži získají čtyři nejlepší pohár, vítěz si navíc odveze 50 tisíc korun, druhý 30 tisíc, třetí a čtvrtý 18 tisíc. Finanční ceny dostanou i další až po sedmnácté až dvaatřicáté místo, kde to bude shodně 1500 korun. Pohár získají i první čtyři ženy a junioři – ženy také prize money ve výši závisející na počtu přihlášených a junioři startovné na turnaji Pardubice Open v kategorii mužů na příští rok. A na vítěze turnaje útěchy čeká 10 tisíc korun,“ popsal Jaroslav Hořeňovský.