Na Vltavě bude opět živo – startuje největší český vodácký maraton

V sobotu 10. října se v Českém Krumlově uskuteční už 13. ročník Krumlovského vodáckého maratonu (KVM), který je největším říčním maratonem v České republice. Každoročně na Vltavu přijíždějí stovky vodáckých nadšenců, ale i vrcholových sportovců.

Krumlov

První ročník Krumlovského vodáckého maratonu se uskutečnil v roce 2003, kdy se organizátoři nechali inspirovat podobnou akcí ve francouzském kaňonu Ardéche. Za dobu svého trvání si vydobyl uznání a mezi vodáky získal velkou popularitu.  Není divu, že je už popáté zařazen do prestižního kalendáře  ICF World Series 2015, který obsahuje deset podniků – na letošním startu v Českém Krumlově by se měla objevit opět tisícovka závodníků z více než 15 zemí světa. Dosud je přihlášeno 400 lodí.

Kajakáři a kanoisté, na které čeká šestatřicetikilometrová trať, odstartují  v 11 hodin z Vyššího Brodu. Naopak šestadvacetikilometrová trať pro dračí lodě, plavidla SUP, pramice, vícečlenné kanoe a rafty má start v Rožmberku nad Vltavou. Závodníci vyrazí na trať patnáct minut po 11. hodině.

„Změnou proti minulým letům pro trať 26 kilometrů bude start z kempu U Nojdy na pravém břehu pod zámkem Rožmberk, kde budou závodníci startovat ze břehu a nikoliv z vody. A jako každý rok je jedenáct kilometrů před cílem pro závodníky připraven povinný, divácky atraktivní přeběh,“ řekl Tomáš Palouda z organizačního týmu sestaveného z členů oddílů KVM Český Krumlov společně a Vltava Český Krumlov.

Pořadatelé letos připravili 23 kategorií pro juniory, dospělé a veterány. Šest kategorií je určeno žákům, na které čeká trať dlouhá 11 km. KVM je náročný závod, v řece Vltavě je zvýšený průtok vody a je nutné absolvovat devět jezů. O bezpečnost závodníků se stará šedesátičlenný tým záchranářů. Koordinaci záchranných složek zajišťuje generální partner KVM –  společnost Alfa – Helicopter.

Všichni maratonci končí své zápolení v Českém Krumlově u pivovaru Eggenberg. V pivovarské zahradě bude probíhat od 12 do 18 hodin doprovodný program. Na zájemce všech věkových kategorií čeká fotbalový park a další atrakce. Vyhlášení výsledků 13. ročníku KVM začne v 18 hodin v areálu pivovarské zahrady, oceněni budou první tři v každé obsazené kategorii.

Rekord na nejdelší trati drží Michael Odvárko, Jakub Adam, kteří v roce 2011 pokořili dvouhodinovou hranici a vévodí časem 1:58:07 hod. „V loňském roce se však otřásal v základech, když za ním Tomáš Slovák a Karel Slepica zaostali o pouhých 36 sekund,“ informoval Tomáš Palouda.

V pátečním podvečeru, před hlavním závodem, se uskuteční divácky atraktivní prolog ve sprintu. Tento vyřazovací závod se odehraje v centru města a lze při něm předpokládat přímé ostré souboje nejlepších závodníků. Své síly s domácí i zahraniční konkurencí poměří v závodě i mezinárodně úspěšní kanoisté krumlovského klubu SK Vltava.