Na Vysočinu už podeváté zamíří milovníci horských kol

V sobotu 19. září se uskuteční 9. ročník závodů na horských kolech Rynárecká bejkovna, který pořádá cyklistický oddíl Cyklo hobby TJ Sokol Rynárec. V letošním roce se akce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž hlavním partnerem je skupina Synot a mediálním partnerem Deník.

Rynárecká bejkovna

Nápad uspořádat tenhle závod dostala parta cyklistických nadšenců po jedné z vyjížděk do okolí. „Chtěli jsme, aby to byl závod cross country a hned jsme měli i název. Ten vznikl podle místa uvažovaného startu a cíle v místech, kde se kdy pásli obecní býci,“ vzpomíná dnešní ředitel závodu Václav Hunal.

V loňském roce v Rynárci vyrazilo na trať rekordních 210 závodníků a rostoucí zájem zde čekají i letos. První ročník vyhrál juniorský mistr světa v cyklokrosu Martin Bína a do Rynárce pravidelně jezdí borci Českého poháru v MTB. Předloni se jel závod jako mistrovství ČR neslyšících a poslední tři roky Rynárecká  bejkovna  figuruje v seriálu Vysočina MTB Cup.

Dopoledne budou na pořadu mládežnické kategorie, které na trasy od 1 do 8 kilometrů vyjedou v 10 hodin. Vše odstartuje šestiletý potěr a následovat bude šest žákovských kategorií 7 – 9 let, 10 – 12 let a 13 – 15 let.

V jednu hodinu po poledni odstartují kategorie dospělých, které čekají trasy 17 a 23 kilometrů, v 15 hodin mají svůj startovní čas mužské kategorie Elite a Expert (28,7 km) a junioři (23 km). Prezentace začíná v 8,30 hodin v zasedací místnosti Obecního úřadu  a jednotlivé kategorie jí musí projít nejpozději hodinu před startem.

„Hlavní, pětikilometrový okruh není příliš náročný, ale má spoustu zajímavých míst, která se snažíme každým rokem zatraktivnit, a tak budou závodníci příjemně překvapeni i letos. Závod se jede za plného silničního provozu, proto musí všichni dodržovat platné předpisy, povinností je start s přilbou na hlavě,“ řekl Václav Hunal.

Závodníci na stupních vítězů získají křišťálové talíře s originálním logem závodu – tato cena nahradí tradiční skleněné poháry. Cíl je na travnaté ploše na návsi. Za startovné 50 Kč (mládež) a 150 Kč (dospělí) získají účastníci závodu občerstvení, slosovatelný lístek do tomboly, pamětní startovní číslo a mají zajištěno mytí kol. Tradiční jsou tombola, večerní zábava ve velkém stanu s country muzikou a vyhlášení Miss bike 2015.