Nad běžeckou stopou na Božím Daru zasviští lasa

Dámská jízdaUž podvanácté se na Božím Daru uskuteční Dámská jízda, což je originální  lyžařský závod žen, který si při svém vzniku v roce 2004  dal za cíl vytáhnout ženy od plotny, mámy od rodin, pozvat do stopy bývalé závodnice a všechny, které baví běžkování. Zvláštností a podmínkou je, že každý ročník má kostýmové zadání – a tak se při nich v minulosti proháněly třeba „květinové děti“ éry hippies, běžkařky v kloboucích či s valentýnskými motivy nebo těsně poté, co se navrátily z havajských pláží.

Mottem letošního ročníku je Divoký Západ, dá se proto předpokládat, že už před samotným startem budou kolty viset proklatě nízko a nad úzkou stopu zasviští lasa. „Nenápadně sonduji, o jaké kostýmy půjde, a dostává se mně ujištění, že to tedy něco uvidím. A tak se těším, s čím nás letos závodnice překvapí. Nezklamaly nikdy, vždycky se bylo na co dívat a co obdivovat,“ říká jedna z hlavních organizátorek akce Jitka Peřina.

Letošní ročník je na pořadu v neděli 1. března, pořádá ho LK Slovan Karlovy Vary ve spolupráci s Komisí žen Českého olympijského výboru a start je plánován na 11. hodinu. „Sněhové podmínky vypadají dobře, a tak věřím, že nebudeme muset volit náhradní variantu jako při loňském nedostatku sněhu – to závodnice vyrazily na trať jenom v botách, bez lyží,“ věří Jitka Peřina.

Závod znovu absolvuje trojnásobná olympijská medailistka Květa Pecková-Jeriová (Lake Placid 1980: bronz na 5 km, Sarajevo 1984: stříbro ve štafetě 4 x 5km a bronz na 5 km). Ve stopě by se měla objevit i manželka Lukáše Bauera Kateřina, která přemlouvá svoji matku – Helenu Balatkovou-Šikolovou, naši bronzovou medailistku ze ZOH 1972 v Sapporu v běhu na 5 kilometrů.

O nezbytný servis a občerstvení na trati a v závěru i o předání medailí se postarají bývalí vynikající sportovci – veslař Zdeněk Pecka a skokan na lyžích Rudolf Höhnl. S účastí původně počítal i slavný žokej a osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa, ale nakonec se musel omluvit, protože cestuje na dostihy do Itálie.

Letošní, 12. ročník Dámské jízdy se jede se na pětikilometrovém okruhu klasickou technikou, nad čímž budou bdít rozhodčí nenápadně rozmístění podél trati a při nedodržení stylu budou nekompromisní – dají se prý čekat diskvalifikace. Připraveno je pět kategorií – holčičky (nar. 2007 a mladší – poběží jen půl kilometru), slečny (1997 – 2006), ženy (1965 – 1996), seniorky (1964 a starší) a pěší (mladší a starší).

K prezentaci se všechny závodnice musí dostavit v době od 9 do 10,30 hodin na Obecní úřad Boží Dar, povinností je složit stokorunové startovné a doporučená je společná rozcvička v půl jedenácté. „Spolu se všemi aktivními účastníky i diváky se těším i na tombolu – letos bude velká a bohatá se spoustou překvapivých cen,“ zve účastníky se Jitka Peřina.