Neklidný Vavřinecký potok zažije pořádné vodácké rodeo

Vavrinecky potokLegendární vodácká podzimní akce, na kterou se celou sezónu těší široká pádlující veřejnost. To je Vavřinecký potok, jehož 37. ročník se uskuteční o víkendu 11. a 12 října. V rychlých peřejích, válcích a nízkých lávkách úzkého zarostlého potoka však nemají začátečníci šanci. Podle pořadatelů je tato událost největší nářez sezony!

Rybník Vavřinec celý rok nabírá vodu, aby na závěr sezóny připravil vodákům opravdové rodeo. Potok se otevřením stavidla změní na letící bystřinu, která se proplétá mezi stromy v zalesněném údolí, s řadou překvapení v podobě malých jezů, peřejnatých úseků, nízkých lávek a zúžení. „Právě jsme objížděli trasu, na sádkách ještě dolaďujeme detaily ke spouštění vody. Koryto je připravené a vyčištěné, vody je dost, počasí by mělo být dobré. Nic tedy nebrání tomu, aby se akce mohla uskutečnit,“ zrekapituloval poslední fázi příprav Václav Polák, člen organizačního týmu a hospodář pořádajícího Oddílu vodní turistiky Pečky.

Hlavní závod se odehraje v sobotu 11. října, volný sjezd pro veřejnost je v plánu po oba víkendové dny. „Časovky se běžně účastní až 400 závodníků. Vodní tok ale bude otevřen i ostatním zájemcům, kteří si chtějí potok sjet mimo soutěž a těch bývá i kolem 2 500. Myslím, že přibližně stejné počty účastníků bychom mohli zaznamenat i letos. Nemáme žádné kvóty, žádné přihlášky. Každý, kdo o víkendu přijde a zaregistruje se, může jet,“ říká Václav Polák.

Trasa závodu Vavřinec – Toušice je dlouhá 16 km a obtížnost potoka je klasifikována jako WW II–III. Celý tok lze rozdělit na tři hlavní úseky. První úsek z Vavřince k silničnímu mostu v Církvicích měří 3,5 km (WW II), druhý úsek z Církvic k silničnímu mostu v Hryzelích měří 3,5 km (WW II – WW III) a poslední nejdelší úsek do Toušovic měří 8,5 km (lehká WW I-II, Toušovická kaskáda WW IV).

Jak však organizátoři upozorňují, trať není vhodná pro začátečníky. Je proto důležité, aby účastníci dodržovali bezpečnostní pravidla, měli nezbytné vybavení, jako jsou přilby, vesty či neoprenové oblečení a samozřejmě vykazovali určitou znalost vody. Kromě toho bude pravidelně každou hodinu probíhat přímo na místě výklad trati.

Hlavními kategoriemi jsou kanoe (C1), deblkanoe (C2) a kajak (K1). Speciální čtvrtou kategorií pak bude G2, kterou tvoří gumová nafukovací dvojmístná plavidla. „Toto je skutečný fenomén z poslední doby. Ale jelikož se tato plavidla pohybují na vodě přece jen pomaleji a v soutěžním poli ostatních posádek by byla značně znevýhodněna, připravili jsme pro ně zvláštní kategorii,“ vysvětlil Václav Polák s tím, že při pohledu na netypická plavidla jistě nebude nouze o veselé momenty, kterých si užijí zejména diváci na břehu. Mezi hosty se dokonce mihne i jeden z patronů projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI herec a režisér Jakub Kohák. Přestože mu pracovní povinnosti nedovolí zdržet se delší čas a zřejmě pouze odstartuje celý závod, věří organizátoři, že ho alespoň na pár minut do jedné z lodí posadí.

Slavnostním předělem mezi závodní sobotou a nesoutěžní nedělí bude vyhlášení výsledků spojené s večírkem, které se uskuteční v sobotu večer v Horních Krutech. Trojice nejlepších v každé kategorii se může těšit na poháry a praktické vodácké vybavení. „Vavřinecký potok je jedna z posledních vodáckých akcí v roce, takže jde zároveň o jedno ze stylových zakončení vodácké sezony. Snažíme se závod opravdu vyšperkovat, děláme i hráze, aby trať byla obtížnější. Vždyť i nějaké to ´cvaknutí´ k tomu patří. Ale nejen na vodě to bude zajímavé. Břehy Vavřineckého potoka lemují krásná místa pro pěší turistiku a cyklisty. Trasa závodu navíc vede i lesním úsekem, takže fanoušci mohou mezi povzbuzováním třeba sbírat houby,“ dodal s úsměvem Václav Polák.