Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

V sobotu 1. dubna je na plánu 46. ročník Novoveského přespoláku. Foto: Ostrožská Nová Ves – canoe

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala pěkně potrápit. Zatímco běžně se závod, jenž se letos uskuteční po šestačtyřicáté a spojuje kromě běhu také soutěže ve šplhu a plavbě na kánoi či kajaku, koná první dubnovou sobotu, před rokem se tou dobou zima vrátila v plné síle a akce se musela odložit o čtrnáct dní. Tentokrát se s výjimkou ohlášeného větru zdá, že by nic nemělo zabránit konání v plánovaném termínu 1. dubna.

„Je to trochu loterie, předpověď se mění každý den, ale doufáme, že vše půjde hladce. Očekáváme, že se celkem zapojí okolo dvou stovek závodníků, tradičně se k nám sjíždějí rychlostní kanoisté z blízkého i širšího okolí, protože to je tady takový sezonní otvírák. Vše začalo kdysi během, který je pro kanoisty a kajakáře tradiční součástí zimní přípravy, pak se přidala plavba a asi před třemi roky i šplh, vlastně taková pozapomenutá olympijská disciplína. A kdo ví, říkali jsme si, že třeba časem zkusíme i vrh koulí,“ zamyslel se Vít Pjajčík z pořádajícího sportovního oddílu Ostrožská Nová Ves – canoe.

Vyznavači aktivního životního stylu se v sobotu 1. dubna setkají dopoledne u jezera Čtverec v Ostrožské Nové Vsi. V 10 hodin odstartují program první rozplavby, kdy muže, ženy, veteránské, juniorské, dorostenecké a žákovské kategorie bude čekat na vodě 4000 metrů, benjamínky narozené do roku 2011 včetně 2000 metrů, stejně jako hobbíky na rozličných typech jiných plavidel. Přitom se mohou zapojit i například rafty, paddleboardy, pramice nebo dračí lodě.

Ve 13 hodin se rozjede soutěž ve šplhu po tyči, která zkrátí sportovcům čekání na běžecké závody, jež odstartují ve 14 hodin. Nejprve vyběhnou mládežnické kategorie, které absolvují podle věku od půl do dvou a půl kilometru. V jejich šlépějích se poté vydají dorostenci, junioři, dospělí a veteráni, kteří budou mít za úkol zdolat od dvou a půl do sedmi kilometrů.

„Mezi dětmi máme ceny motivační formou, takže si každý z malých účastníků odnese za svůj start nějakou drobnost. V ostatních kategoriích pak máme připraveny originální medaile, které si necháváme vyrábět na zakázku a potom rovněž trofeje pro vítěze i věcné ceny. Odměňovat budeme kromě jednotlivých disciplín též ve víceboji složeném z běhu a pádlování,“ uvedl Vít Pjajčík.