Novoveský přespolák pro nepřízeň počasí v novém termínu 17. dubna

Ostrožská Nová Ves ožije 45. ročníkem závodu Novoveský přespolák. Foto: ONV – canoe

Ostrožská Nová Ves měla přivítat v sobotu 2. dubna pětačtyřicátý ročník Novoveského přespoláku, vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí a vlně ochlazení si ale sportovci na své nasazení budou muset počkat až do neděle 17. dubna. Závod začínal v sedmdesátých letech čistě jako běžecká akce, později se přirozeně – jelikož akci organizují tamější vodáci – přidala v roce 2002 také dopolední plavba na kánoi či kajaku a dosud poslední novinkou je šplh na tyči.

„Původní myšlenka byla taková, že když už je běh pravidelnou a podstatnou součástí přípravy rychlostních kanoistů, bylo by fajn pro ně udělat zkraje sezóny běžecký závod. Následovaly logicky lodě a šplh je pozapomenutou olympijskou disciplínou, takže nám přišlo jako dobrý nápad jej oživit. Pravda, při olympijských hrách se šplhalo po laně, zatímco u nás po tyči, ale ukázalo se to jako příjemný způsob, jak si sportovci krátí čas při čekání na běžecký závod,“ vysvětlil Vít Pjajčík z pořádajícího sportovního oddílu Ostrožská Nová Ves – canoe.

Milovníci pohybu se v závodní den setkají u jezera Čtverec v Ostrožské Nové Vsi. Od 10 hodin budou postupně vyplouvat na vodu, aby se utkali na svých tratích. Muže, ženy, veteránské, juniorské, dorostenecké a žákovské kategorie čeká trať o délce 4000 metrů, narozené před rokem 2010 včetně 2000 metrů a konečně hobbíky na dračích lodích, pramicích, turistických kánoích, paddleboardech a dalších typech lodí poháněných pádlováním 1000 metrů.

Ve 13 hodin se zájemci mohou zapojit do soutěží ve šplhu na tyči a konečně ve 14 hodin přijde čas na běžecký závod, kdy se naopak jako první dostanou ke slovu mládežnické kategorie. Na nejmenší děti přitom čeká půl kilometru a na nejstarší dva a půl kilometru. Posléze odstartují dorostenecké, juniorské, dospělé a veteránské kategorie na distancích od dvou a půl do sedmi a půl kilometrů.

Všichni zapojení se mohou rozhodnout absolvovat i pouze jednu disciplínu, není bezpodmínečně nutné, zapojit se na vodě, na souši i ve vzduchu při šplhu. Odměnou závodníkům budou originální pamětní medaile, těm nejlepším vícebojařům s kombinací pádlování a běh pak rovněž věcné ceny.

„Obvykle máme účast okolo dvou stovek, jezdí k nám i různí rychlostní kanoisté z celé republiky, byl tu také triatlonista Petr Vabroušek, expert na extrémní triatlony typu Iron Man a vítěz maratonských závodů na severním i jižním pólu. Vždy přitom záleží, jak se osobnostem zrovna trefíme do jejich nabitých kalendářů. Vrásky nám letos nadělala pouze předpověď počasí, kvůli níž jsme museli akci odložit. Nechtěli jsme riskovat, že překonáme rekordně nízkou účast – pouhých sedmnáct závodníků – z doby, kdy se také jelo za pěkného marastu, navíc by to vzhledem k podmínkám mohlo být i nebezpečné,“ uvedl Vít Pjajčík.