Nový rok na Ještědu oslaví už po dvaačtyřicáté nejen turisté

Tradicí se stal Novoroční výstup na Ještěd, který oddíl turistiky KČT TJ Lokomotiva Liberec ve spolupráci s městem Liberec pořádá v neděli 1. ledna už po dvaačtyřicáté. Zájemci na vrchol vysoký 1012 metrů nad mořem vyrazí 1. ledna.

Čtyřkilometrová trasa vede po modré turistické značce, má časový limit do 14 hodin a je zahájením turistické sezony 2017. Registrace účastníků se uskuteční v Horním Hanychově na konečné stanici tramvaje MHD u turistického centra v době od 8,30 do 12 hodin.

Náš pochod se koná za každého počasí a na vlastní odpovědnost účastníků. Opět jsme vydali zákaz chůze pod lany, doporučujeme naopak použití turistických hůlek a při zpáteční cestě nebo zhoršení povětrnostních podmínek cestu po silnici,“ říká Bořivoj Pohl, předseda oddílu turistiky KČT TJ Lokomotiva Liberec.

Prvního ročníku v roce 1976 se zúčastnilo 93 osob, při desátém ročníku to už bylo desetkrát víc. Rekordem je však loňských 1674 pochodníků. Celkem za jedenačtyřicet uspořádaných ročníků vystoupilo první den nového roku na vrcholu Ještědu 39 554 nadšenců.

„Vrchol Ještědu odjakživa lákal k různým způsobům zdolávání – jak jednotlivce, tak skupiny. V době nepříjemně přetrvávající totality 70. let minulého století jsme zkusili uspořádat akci po vzoru řady jiných turistických klubů. Chtěli jsme pozdvihnout sebevědomí kolegů a přátel turistů, dokázat jim, že mohou existovat i jiné ´hromadně organizované akce´ ve svobodném a odlehčeném duchu. Výstup na Ještěd se velmi brzo chytil a stal se aktuální a vyhledávanou akcí,“ vzpomíná Bořivoj Pohl.

Při vlastním výstupu se na trase objevuje různorodá společnost. Akce se účastní význačné osobnosti celého regionu – lékaři, učitelé, ředitelé, muzikanti, zástupci veřejné správy, sportovci.

„Všichni přicházejí ve sportovním a pozitivně naladěni, protože se jim podařilo překonat syndrom postsilvestrovského odpočívání a přišli uvítat nový rok zdravým způsobem a naplnit heslo Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ připomíná Bořivoj Pohl.

Při letošním 42. ročníku Novoročního výstupu na Ještěd očekávají pořadatelé 40 000. účastníka a předpokládají, že na trasu se vydá přes 1 000 zájemců. Ostatně průměrná účast posledních pěti ročníků je 1 426 turistů. Novinkou bude nabídka turistických vizitek, dřevěných turistických známek a pamětních listů, které připomenou 110. výročí vybudování původní turistické chaty na vrcholu Ještědu, která vyhořela v roce 1963. Vyhledávanými suvenýry jsou příležitostné odznaky a v poslední době speciální novoroční psí známky pro doprovázející čtyřnohé miláčky.

Velkou událostí bude určitě setkání se skupinou vojenských výsadkových veteránů, kteří začnou nový rok slavit až na vrcholu Ještědu,“ dodává Bořivoj Pohl.