O prvním májovém víkendu rozčeří hladinu Labe dračí lodě

Příznivci vody a dračích lodí si první májový víkend opravdu užijí. Hladinu Labe v Ústí nad Labem-Vaňově totiž ovládnou stovky jejich vyznavačů všech úrovní i věkových kategorií. Ve dnech 1. a 2. května se zde uskuteční již 7. ročník populárního Závodu dračích lodí – Den Labe.

Draci

Akce, kterou pořádají společně  členové oddílů kanoistiky a veslování TJ Chemičky Ústí nad Labem, se poprvé konala v roce 2009. Jejím cílem nebylo lámat rekordní časy, ale uspořádat příjemnou sportovní soutěž pro širokou ústeckou sportující veřejnost.

„Hned první ročník se po všech stránkách velice vydařil a všechny účastníky nadchla úžasná atmosféra. Nás, pořadatele to zase nabilo energií pro pořádání dalších ročníků. Dnes se už závod stal ´prestižní záležitostí´, na kterou se všichni těší,“ říká Petr Šolc, pořadatel, předseda oddílu a trenér rychlostní kanoistiky Chemičky Ústí nad Labem.

Do letošního ročníku se přihlásilo ve stanoveném termínu 42 posádek sportovních klubů, škol, firem a korporací přátel a kromě toho také pět náhradních týmů. Program otevře v pátek 1. května v 9:30 hodin souboj v němž změří síly deset posádek základních a středních škol z města a okolí. Od 14:30 hodin je na programu veřejný trénink dospělých posádek.

Hlavní závod odstartuje v sobotu 2. května v 9:30 hodin. V kategorii měří trať 200 metrů a závodit se bude v šesti drahách. Libovolně složená posádka čítá dvacet pádlařů a bubeníka. Rozlosování a postupový klíč bude zveřejněn před závodem a pojede se systém rozjížďky – opravné jízdy – mezijízdy semifinále a finále.

„Součástí akce je také bohatý doprovodný program – například závod rodinných dvojic na veslařských trenažérech, soutěž o nejúžasnějšího bubeníka, ukázkové jízdy mladých veslařů a kajakářů, dětský svět pro nejmenší, projížďky na výletní lodi Marie a na závěr přátelské posezení s hudbou,“ vyjmenovává zajímavé aktivit, které oživí atmosféru závodu dračích lodí Petr Šolc.

Dračí loď má tvar otevřené kanoe o délce 12,5 metru a je ozdobená na špici dračí hlavou a na zádi ocasem. Posádku tvoří dvacet pádlujících v sedě – deset napravo, deset nalevo – a bubeník. Ten sedí na špičce lodi a údery do bubnu udává rytmus pádlování. Naopak na zádi stojí kormidelník, jenž určuje směr plavby. Do jedné lodi zpravidla zasedají muži i ženy, aby společně předvedli, že jako jeden tým dokáží mnohem víc než jednotlivec.

Program závodu – 1. května: 9:30 – 13 h závod základních a středních škol, 14:30 h veřejný trénink posádek podle rozpisu; 2. května: 9:30 – 17 h Závod dračích lodí – Den Labe
17:30 h vyhlášení vítězů, předání cen.