Oddíly ze tří krajů i zahraničí se sjedou na Memoriál Radky Máchové

Nové Město v Krušných horách má za běžných okolností čtyřicet obyvatel, v sobotu a neděli 27. a 28. ledna se jich sem ale sjede násobně více. Osada spadající pod nedalekou Moldavu totiž bude hostit 34. ročník běžkařského Memoriálu Radky Máchové. Chuť vyznavačů běžeckého lyžování do závodu je o to větší, že jim dosavadní průběh sezony příliš nepřál, když se musela řada akcí kvůli nedostatku sněhu rušit. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Jsme plně odhodláni akci uskutečnit, děj se, co děj. Takže z Krušných hor hlásím, že Memoriál Radky Máchové se pojede! Podařilo se nám vytipovat místa, kde to půjde a začali jsme připravovat tratě tak, aby je neohrozila ani obleva, co má přijít teď v týdnu. Momentálně tedy platí to, co máme v propozicích, pokud by případně nastaly nějaké změny třeba v délce tratí, včas to ohlásíme na našem webu,“ uvedla Silvie Polanská z pořádajícího lyžařského oddílu TJ Lokomotiva Teplice.

Závodníci se setkají na lyžařském běžeckém stadionu v Novém Městě v Krušných horách vždy dopoledne, v 11 hodin pak je po oba dva dny naplánovaný start první kategorie. V sobotu se pojede klasicky, nejmenší předškolní děti ročníku 2018 a mladší přitom čeká 200 metrů a na opačné straně starší dorostence, muže a juniory 9 kilometrů. V neděli se poběží populární sprinty. Předškolní děti a minižáci absolvují sprint klasicky na 100 a 200 metrů, nejmladší žáky čeká 500 metrů volně a všechny ostatní pak 700 metrů volně v rámci populárního norského sprintu.

„Očekáváme, že dojede každý den až 250 závodníků, letos jsme součástí Nadregionálního poháru, aby mezi sebou děti v krajích nezávodily stále jen společně. Dorazí tedy oddíly z Karlovarského i Plzeňského kraje a pozvali jsme rovněž naše sousedy z Německa. Tradičně se u nás zapojí všichni od dětí až po seniory, pro ty nejlepší máme připraveny medaile, diplomy a věcné ceny v podobě hraček nebo i nějakých pochutin pro dospělé,“ prozradila Silvie Polanská.