Okolím Nové Paky projde Poslední pochod roku

Pochodníci budou mít na výběr ze tří tratí, nejkratší zvládnou děti i senioři. Foto: KČT Nová Paka

Česká republika je pro vyznavače pěší turistiky zemí zaslíbenou – nejen díky bezprecedentní síti turistického značení, ale rovněž díky mnoha veřejným pochodům, které po celý rok lákají k účasti a poznávání krás země. V sobotu 5. listopadu budou v pohotovosti v Nové Pace a okolí, kam zamíří milovníci pohybu na 49. ročník Posledního pochodu roku.

„Doufáme, že nás nezradí počasí, za příznivých podmínek vždy máme pěknou účast i kolem dvou stovek pochodníků. Tratě koncipujeme tak, aby se mohli zapojit jak fyzicky zdatní sportovci, tak i děti nebo senioři, na své si u nás tedy přijdou bez nadsázky všichni,“ uvedl Josef Pilař z pořádajícího Klubu českých turistů Nová Paka.

Pochodníci budou vyrážet do krkonošského podhůří od 6,30 do 12 hodin z Junácké klubovny v Nové Pace. Na výběr přitom budou mít tři varianty, jak se zapojit. Nejdelší trasa čítá 35 kilometrů a vede na Borovnici, Horku u Staré Paky, sedlo Na Veselce, Levínskou Olešnici, Starou Paku, Skalku pod Kumburkem, Kumburk a zpět ke klubovně. Střední trať má 21 kilometrů a kopíruje dlouhou po sedlo Na Veselce, odkud se posléze po zelené vrací rovnou do Nové Paky. Nejkratší, desetikilometrová distance vede na sedlo Na Veselce, Levínskou Olešnici a zpět.

„Jelikož krátká trasa nevykazuje větší stoupání, hladce si s ní poradí i rodiny s dětmi. Příjemným oživením pro všechny bude občerstvení Na Veselce, kde bude hořet oheň. Kdo si tedy přinese buřty, může si je zde opéct, případně bude možné si je i zakoupit na místě spolu s pivem nebo čajem,“ prozradil Josef Pilař.