Okolím Prusinovic proběhne 30. ročník Rohálovské desítky

Rohálovská desítka oslaví 30 let. Foto: Petr Musil

Poslední únorovou sobotu, tedy 25. února, se opět po roce sjedou vyznavači silničního běhu do Prusinovic na Kroměřížsku, aby se zapojili do jubilejního, třicátého ročníku Rohálovské desítky. Závod bude pátým dílem Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje a rovněž první částí Rohálovského duatlonu, když jej později v dubnu doplní Rohálovská padesátka.

„Loni ještě byla účast ovlivněná covidem, teď se to slušně plní, obzvlášť v posledních dnech se přihlášky jen hrnou. Očekáváme, že by se mohlo zapojit 450 běžců. Vzhledem k letošnímu jubileu jsem se ponořil do statistik a zjistil jsem, že 385. závodník, který proběhne letos cílem, bude zároveň celkově 9600. závodník, jenž se kdy Rohálovské desítky zúčastnil. Průměrně nám tak na jeden ročník připadá nějakých 320 atletů, což si myslím, že je na regionální závod moc pěkné číslo,“ uvedl Ondřej Němec z pořádajícího Běžeckého klubu Holešov.

Dopoledne se mezi sebou v rámcových závodech utkají od 9,40 do 11,40 hodin před Kulturním domem Prusinovice dětské běžecké naděje. Nejmladší děti ročníku 2020 a menší čeká 80metrová trať, starší žáky pak nejdelší distance na 1500 metrů. Bezprostředně po doběhu pak bude následovat vyhlášení. Ve 12 hodin odstartuje tamtéž samotná Rohálovská desítka, která vyzve milovníky běhu na trati směřující z Prusinovic do Tučap a zpět.

„Pole účastníků je opět nabité zajímavými jmény. S čestným číslem 1 poběží úřadující držitelka rekordu Petra Kamínková. Tradičně vysoká konkurence bude i v seniorských kategoriích. Opět je přihlášený Jiří Prokop, který si Rohálovskou desítku dosud nenechal ujít ani jednou, poběží tedy potřicáté. Dorazí rovněž Květoslav Hána z Veselí nad Moravou, jenž oslaví v dubnu 86 let, nebo Jiří Holý z Brna, ročník 1941,“ vyjmenoval některé ze známých tváří závodu Ondřej Němec.

Mezi muži budou k největším favoritům patřit Tomáš Habarta ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště, druhý muž letošního halového mistrovství ČR, Tomáš Navrátil a Ondřej Fejfar z AK Kroměříž, předloňský juniorský mistr Slovenska Michal Staník nebo Marek Krišica z TJ TŽ Třinec. V ženském závodě se čeká napínavý souboj mezi loni druhou Barborou Macurovou, vicemistryní světa v horském běhu, a Katarínou Pejpkovou, mistryní Slovenska v silničním běhu na 10 kilometrů.

„Jako čestný host nás přijde pozdravit mistryně světa ve vrhu koulí z Helsinek 1983 Helena Fibingerová a záštitu opět převezme hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, jenž rovněž uvažuje o účasti v závodě. Vyhlašovat budeme šest mužů a žen absolutně a pak vždy nejlepší tři v kategoriích. Ti se mohou těšit na finanční prémie, pleskačky slivovice, dárková balení vín a další věcné ceny. Každý navíc získá účastnickou medaili a nášivku a ti, kdo se přihlásili včas, rovněž keramický hrnek k letošnímu jubileu. Scházet nebude ani divácká tombola,“ prozradil Ondřej Němec.