Opatovské šmajd láká turisty na cestu křížem krážem po Malé Hané

Opatovské šmajd 2021. Foto: KČT Malá Haná

Turistické pochody patří mezi lidmi k vyhledávaným a nesmírně populárním akcím. Přesně takový status má i Opatovské šmajd, který zve milovníky pohybu na čerstvém vzduchu v sobotu 5. února do okolí Velkých Opatovic a Letovic již na svůj sedmadvacátý ročník. Dorazivší si budou moci vybrat ze široké škály tras vhodných pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.

„Očekáváme, že se zapojí na pět set pochodníků. Vycházet budeme jak od sokolovny ve Velkých Opatovicích, tak z nádraží v Letovicích, odkud to mají ideální ti, kdo dorazí třeba z větší dálky. Krátké trasy z Opatovic, tedy do desetikilometrové distance včetně, jsou vhodné i pro rodiny s kočárky. Při startu z Letovic je naopak třeba počítat s tím, že všechny etapy povedou náročnějším terénem. Stejně jako před rokem jsme se i letos museli vzdát tradičně nejdelší, stokilometrové tratě, jelikož pandemie nedovoluje organizovat společné přespání v sokolovně,“ řekl Dušan Machourek z pořádajícího Klubu českých turistů, odbor Malá Haná Velké Opatovice.

Na událost není nutné se hlásit předem, stačí dorazit v sobotu 5. února na některé ze dvou startovních míst. V sokolovně ve Velkých Opatovicích bude možné se zaregistrovat od 6 do 11 hodin. Na výběr přitom budou trasy na dva, čtyři, deset, sedmnáct, dvacet tři, dvacet pět, dvacet osm, třicet, čtyřicet sedm a padesát dva kilometrů. Z nádraží v Letovicích se bude vycházet od 6,30 do 9 hodin na distance o délce patnáct, dvacet osm, třicet dva, třicet sedm a čtyřicet dva kilometrů.

„Nemáme pevně stanovený limit na dokončení pochodu, ale počítáme, že by měli být turisté ze všech tras v jednotném cíli ve Velkých Opatovicích mezi 18 a 20 hodinami večer. Stejně jako před rokem se i letošní ročník bude muset obejít bez doprovodného programu, ale hlavně, že můžeme vůbec vyrazit. Zapojení pochodníci obdrží diplomy, malé občerstvení na cestu, buttony a rovnou na začátku i reflexní pásky, jež mohou cestou využít, když půjdou po silnici. A nějaké to překvapení navíc se samozřejmě najde pro děti,“ uvedl Dušan Machourek.