Opavská míle s novými kategoriemi i zvučnými jmény

Ve středu 4. září v podvečer se centrum Opavy zaplní běžci. Uskuteční se zde sedmý ročník nejrychlejšího silničního závodu v České republice Opavská míle 2019, která byla zařazena do projektu České unie sportu ČUS Sportuj a námi, jehož mediálním partnerem je Deník. Na start se závodu na 1 609 metrů se postaví závodníci už od deseti let a nebudou chybět ani známí a úspěšní čeští atleti.

 „Po loňské rekordní účasti, kdy jsme napočítali 992 běžců, jsme stanovili účastnický strop dvanácti set závodníků. Uvidíme, zda toto číslo naplníme. V tuto chvíli registrujeme přes 960 zájemců, kteří dostanou startovní číslo se svým jménem. Nicméně počítáme ještě s dalšími přihláškami. Držitelé dosavadních rekordů – Simona Vrzalová, Jan Friš a Jakub Holuša – se letos, bohužel, nezúčastní, nicméně v kategorii Elita budou startovat další naši úspěšní sportovci – například Lukáš Hodboď nebo Jan Sýkora,“ uvádí ředitel závodu Jiří Sýkora.

Opavská míle odstartuje v 18 hodin v Olomoucké ulici.

Podobně, jak roste počet účastníků, tak se i pořadatelé snaží o zatraktivnění závodů přidáváním kategorií.  Kromě těch standardních věkových přibyla vedle soutěže firemních či rodinných týmů také kategorie handicapovaných. V loňském roce tak vzdálenost 5 280 stop zdolávalo 29 závodníků na kolečkovém křesle. Pro sedmý ročník je navíc vyhlášena i soutěž školních družstev. 

„Školní týmy jsou letošní novinkou. Na tuto myšlenku nás přivedli loni žáci jedné základní školy a nám se velice zalíbila. A nebyla to trefa vedle – máme přihlášeno již dvacet pět družstev, dokonce některé školy nahlásili dva a více týmů,“ sděluje Jiří Sýkora.

Firemní tým vytvoří pět až sedm členů, přičemž v něm musí být alespoň jedna žena. Pro výsledný čas se počítá dosažený výkon ženy a čtyři nejlepší výsledky jejích kolegů. V barvách rodinných týmů startuje vždy tři až pět členů. V tomto družstvu musí být přitom také jedno dítě do patnácti let a do výsledného času se započítává právě jeho čas a výkony dvou nejlepších členů.

„Každý, kdo proběhne cílem, získá medaili. Nejrychlejší tři běžci v každé kategorii obdrží hodnotné věcné ceny od partnerů. Pro kategorie Elita je navíc vypsána i finanční odměna. A jak je tomu již zvykem, je vyhlášena finanční prémie i pro pokořitele traťových rekordů jak v ženské, tak v mužské kategorii,“ doplňuje Jiří Sýkora.

Vzdálenost 1 609 metrů v předchozích letech zdolali nejrychleji běžci pražské Dukly – jako první v roce 2015 Jakub Holuša a o dva roky později Jan Friš. Traťový rekord má hodnotu 4:05 minuty. Ženský nejlepší výkon – 4:27 minuty – má v nohách Simona Vrzalová z SSK Vítkovice.