Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, jenž za svůj největší rozmach vděčí železářskému průmyslu. Právě pro zaměstnance zdejších strojíren vznikla řada sídlišť a jedno z nich, Ptačina, bude v neděli 3. března hostit druhý ročník Adamovského sprintu v orientačním běhu. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi a šestým závodem Brněnské zimní ligy.

„Letos organizujeme v Adamově druhý ročník, tentokrát mimo jiné u příležitosti šedesáti let od povýšení Adamova na město. Před rokem jsme se do toho pustili premiérově, jelikož nějakých dvacet let se tu v okolí běhá Brněnská zimní liga a my chtěli rovněž přispět svou troškou do mlýna. Ráz Adamova je nezaměnitelný a s tím musejí závodníci počítat. Volit tak budou nejen nejkratší cestu mezi stanovišti, ale zároveň přemýšlet, jaká varianta bude nejvýhodnější s ohledem na převýšení. Kopcovitý terén je pro orienťáky vždy vítaným zpestřením, dovede to běh udělat ještě zase o něco zajímavějším,“ uvažoval Petr Matula z pořádajícího Oddílu orientačního běhu Spartak Adamov.

Vyznavači orientačního běhu si dají sraz v časných odpoledních hodinách na hřišti u základní školy Ronovská v Adamově, start prvního závodníka je plánovaný na 14 hodin. Organizátoři odhadují, že se zapojí ke dvěma stovkám běžců, pro něž jsou vypsány kategorie mužů, žen, žáků, začátečníků a veteránů i zjednodušená trať pro děti do deseti let, již lze případně absolvovat v doprovodu rodičů.

„Jedním z poslání naší akce je, že chceme náš krásný sport přiblížit též začátečníkům. Pokud si tedy kdokoliv chce orientační běh vyzkoušet, je srdečně zván. Na startu budou připravení členové našeho oddílu, kteří rádi vysvětlí, jak na to, a zapůjčíme také čipy ke kontrolám. Sprint je pro začátečníky dobrou volbou, protože probíhá na relativně malé ploše a potrvá okolo čtvrt hodiny. Co se cen týče, mohou se děti těšit třeba na svítící náramky, tréninkové deníčky nebo nálepky a dospělí například na víno či nářadí,“ uvedl Petr Matula.

Foto: Luděk Odehnal