Originální Bedřichovský skicross letos nabídne několik novinek

V neděli 24. února se uskuteční v Lyžařském areálu Bedřichov devátý ročník adrenalinových závodů pro mladé běžkaře nazvaný Bedřichovský skicross. Tato akce je současně posledním pohárovým závodem Krajského svazu lyžařů Libereckého kraje v běhu na lyžích.

V tomto ročníku čeká na lyžaře hned několik změn. „V areálu jsou dobré sněhové podmínky. Závodníci se proto mohou těšit na zcela novou, a především delší trať. Také systém soutěže bude jiný – pojede se jen jedno kolo a účastníci budou startovat za sebou v intervalech,“ prozrazuje hlavní novinky Romana Kelerová z pořádajícího oddílu SK Ski Liberec.

Skicross na běžkách, takzvaný nordix, je relativně nová lyžařská disciplína. V posledních letech získává na oblibě i v České republice a obzvláště s koncem sezony si při ní může svou obratnost vyzkoušet doslova každý. Na závodníky nečekají klasické běžecké stopy, ale naopak prudké sjezdy, ostré klopenky, skoky a slušné převýšení.

„Bedřichovský skicross je zejména závodem v obratnosti. Je současně posledním krajským pohárovým závodem a vzhledem ke svému charakteru často zamíchá pořadím celé klasifikace,“ uvádí Romana Kerelová.

V loňském roce si skicrossovou trať projelo 282 běžkařů, také letos organizátoři z TJ Dukla Liberec a SK Ski Liberec očekávají účast kolem tří stovek mladých lyžařů. Na rozdíl od světové série se bedřichovský nordix nejezdí jen z kopce dolů, ale nad stráň plnou překážek a nástrah musí každý nejprve vyběhnout.

Mladí účastníci budou rozděleni do třinácti věkových kategorií. Prezentace se uskuteční od 8:30 hodin v závodní kanceláři v blízkosti startu. O hodinu později odstartuje první kategorie a po ní všechny ostatní. Slavnostní vyhlášení proběhne přibližně půl hodiny po dojetí posledního závodníka.

Pořadatelé ocení vždy šest nejlepších lyžařů každé kategorie. První tři obdrží medaile, diplomy a věcné ceny a závodníci na 4. až 6. místě získají diplomy a také věcné ceny.