Orlický maratón se poprvé poběží na jediném okruhu

Ve světě běžeckého lyžování populární Orlický maraton, který je součástí seriálu dálkových běhu SKI Tour, má v Deštném na pořadu ve dnech 4. a 5. února už svůj třiatřicátý ročník. Vloni se akce zúčastnilo 726 závodníků a pro svou popularitu se stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž mediálním partnerem je Deník.

Orlický maraton2016

Letos se nejprve v sobotu 4. ledna uskuteční závod na 20 km volně a také změří síly žákovské kategorie na tratích 500 m, 1 km a 3 km. V neděli 5. února jsou na programu závody na 40, 20 km a 10 km klasicky.

Už v pátek 3. února v 15 hodin začne výdej startovních čísel v jídelně deštenské ZŠ. Startovní čísla pak pořadatelé na stejném místě budou vydávat i v sobotu (8–11 hodin, pak 15–18 hodin) a v neděli (7.30–9 hodin). Pořadatelem Orlického maratonu je Wikov SKI Skuhrov nad Bělou ve spolupráci s Obecním úřadem Deštné v Orlických horách, Sportovním klubem police Rychnov nad Kněžnou a Horskou službou Orlické hory.

Orlický maratón je závodem pro širokou lyžařskou obec, což potvrzuje bývalý reprezentant a dnes předseda skuhrovského oddílu Petr Michl. Sám tu vyhrál v letech 1995 a 2000, druhý byl v roce 2003 a třetí v roce 1993. Reprezentoval na zimních olympiádách v letech 1998, 2002 a 2006, pětkrát startoval na mistrovství světa. „Na našich tratích se sveze opravdu každý. Zpočátku jsou sice trochu těžší, ale jak se vystoupá nahoru, už je to dobré,“ říká Petr Michl.

Na startovní čáru se opět postaví současní i bývalí reprezentanti, stejně jako zástupci výkonnostního a rekreačního běžkování. Tři vítězství v Deštném například oslavil Jiří Beran, dva triumfy na svém kontě má Stanislav Řezáč, vyhrál tu i olympionik Pavel Benc.

„Sněhu máme letos dostatek, po celé trati je ho kolem 60 centimetrů, pouze na loukách směrem na Ošerovou ho leží o něco méně, protože tam to je malinko sfoukaný. S úpravou trati však nebudou žádné problémy. Letos pojedeme na jediném, šestatřicetikilometrovém okruhu a věříme, že se bude všem líbit, protože nebudou muset kroužit po okruzích. Převýšení není zrovna malé, z Deštného se musí vystoupat na hřebeny – na Polomský kopec a Vrchmezí,“ popisuje letošní podstatnou změnu členka organizačního výboru Jana Michlová.

Další novinku ocení úplně všichni – v centru závodu bude fungovat polní kuchyň, která připraví dobroty nejen pro závodníky, ale i pro všechny návštěvníky maratonu. Čtyřicetikilometrový závod dospělých přichystal tři občerstvovací stanice, poloviční distance dvě. K dispozici tu budou čaj, iontové nápoje, ovoce, sušenky a čokoláda. Navíc v prostoru startu a cíle bude stan, kde účastníci dostanou polévku. Pro tři nejrychlejší závodníky v jednotlivých kategoriích jsou připraveny věcné ceny v celkové hodnotě 80 000 Kč.

A jaký je časový pořad 33. ročníku Orlického maratonu? V sobotu 4. února proběhne hromadný start na 20 km volnou technikou přesně v poledne je. O den pozdji čtyřicetikilometrová trasa v10 hodin, o dvacet minut později vyběhnou aktéři závodu na 20 km klasickou technikou a o dalších pět minut později i na 10 km klasicky.  Start a cíl závodů je v areálu Wikov SKI Skuhrov nad Bělou. Součástí akce jsou také sobotní závody dětí Mini SkiTour na 500 m, 1 km a 3 km v pěti věkových kategoriích – start je v 10 hodin.