ORLICKÝ MARATON V BĚHU NA LYŽÍCH PŘESKOČIL JUBILEUM

Orlický maratonAbsence sněhu v loňské sezoně vystavila stopku jubilejnímu, 30. ročníku Orlického maratonu v Deštném v Orlických horách. „A protože my, lyžaři, pravidelné závody neposunujeme, museli jsme v kolonce u jubilejního ročníku napsat – nekonal se z důvodu nedostatku sněhu,“ vysvětluje organizátorka závodu Jana Michlová ze SKI Skuhrov nad Bělou.

Orlický maratón je akcí pro širokou lyžařskou obec, což potvrzuje bývalý reprezentant a dnes předseda skuhrovského oddílu Petr Michl. Sám tu vyhrál v letech 1995 a 2000, druhý byl v roce 2003 a třetí v roce 1993. „Na našich tratích se sveze opravdu každý. Zpočátku jsou sice trochu těžší, ale jak se po pěti kilometrech vystoupá nahoru, už je to dobré,“ říká účastník pěti mistrovství světa. A tak se tu na startovní čáru postaví vrcholoví reprezentanti, zástupci výkonnostního i rekreačního běžkování. Tři vítězství v Deštném slavil třeba Jiří Beran, dva triumfy na svém kontě má Stanislav Řezáč a vyhrál tu i olympionik Pavel Benc. Tentokrát se na startu objeví například bývalý český reprezentant v běhu na lyžích a mistr světa na 50 km Martin Koukal nebo bývalý hokejový brankář Dušan Salfický.

„Proti loňsku je situace se sněhem daleko lepší, víkend před Orlickým maratonem jsme bez problémů odjeli 53. ročník Orlického poháru,“ pochvaluje si Jana Michlová. „Proti předcházejícím ročníkům jsme tratě vytáhli trochu nahoru, abychom neponechali nic náhodě a využili sníh, jehož je v těchto polohách přece jenom více. Na některých místech v nižších polohách jsme pak sníh přihazovali. Všechny tratě budou určitě připraveny kvalitně!“

Letošní, 31. ročník závodu pořádá oddíl ve spolupráci s Obecním úřadem Deštné v Orlických horách, Sportovním klubem police Rychnov nad Kněžnou a Horskou službou Orlické hory.  V sobotu 31. ledna se koná závod na 20 km volně a v neděli 1. února závody na 40 a 20 km klasicky. Pro tři nejrychlejší běžce v jednotlivých kategoriích jsou připraveny věcné ceny v hodnotě 5 000 Kč, absolutní vítěz získá týdenní zájezd na loď do Chorvatska.

V sobotu 31. ledna 2015 přesně v poledne je hromadný start Orlického půlmaratonu na 20 km  volnou technikou. Čtyřicetikilometrový Orlický maraton klasickou technikou odstartuje v neděli 1.února v 10 hodin, o dvacet minut později pak dvacet kilometrů klasickou technikou.  Start a cíl závodů je v areálu SKI Skuhrov nad Bělou. Součástí letošního ročníku Orlického maratonu  jsou sobotní závody dětí na 500 m, 1 a 3 km  v pěti věkových kategoriích, start je v 10 hodin.

Čtyřicetikilometrový závod dospělých má na své trati dvě občerstvovací stanice, poloviční distance jednu. K dispozici tu budou čaj, iontové nápoje, ovoce, sušenky a čokoláda. Pro závodníky nedělního závodu bude ve školní jídelně základní školy připraven guláš, pro zájemce je zajištěno i profesionální mazání.

Informace o ubytování poskytne Infocentrum  Deštné v Orlických horách (tel. 494 663 289, 603 547 777) nebo www.destne.info a www.lyzovani-destne.cz.