Otužilci se opět sejdou na Štěpána u Národního divadla

Memoriál Alfréda Nikodéma, který je nejstarší otužileckou akcí u nás, má v Praze tradiční termín – 69. ročník se uskuteční v sobotu 26. prosince.

Otužilci Praha

„V obvyklém termínu na Štěpána očekáváme kolem 300 plavců nejen od nás, ale i ze zahraničí. Počet se těžko dopředu odhaduje, jasno bude až den před závodem. Poprvé na startu bude Afričan – naturalizovaný Čech z Angoly. Přihlášení jsou i Lenka Štěrbová i Rostislav Vítek, kteří v loňském roce bojovali o výhru na nejdelší trati 750 metrů doslova do posledního centimetru tratě – o chlup vyhrála Lenka, což rozhodčí ve výsledkové listině vyjádřili jedinou sekundou,“ řekl JUDr. Tomáš Prokop z pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Lenka Štěrbová (1994), naše nejmladší pokořitelka Kanálu La Manche (9. září 2010 zaplavala ve věku 16 let, jeden měsíc a jeden den čas 9:22 hodin), vyhrála v sobotu 19. prosince v Hradci Králové premiérový ročník Mezinárodního závodu v plavání v ledové vodě (teplota vody byla 4,7 stupňů Celsia, startovalo 25 plavců z 10 zemí tří kontinentů) – kilometr zaplavala za 14:24 minut. „V Labi se plave proti proudu, takže to je obtížnější. Cítím se dobře, forma je a do Prahy se těším. Ráda bych výhru obhájila, i když reprezentační trenér Rostislav Vítek se nechal slyšet,, že to nebudu mít jednoduché, protože změnil přípravu a bude chtít revanš.“

Letošní, 69. ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma začne v 11 hodin slavnostním nástupem všech zúčastněných na severním cípu Slovanského ostrova, prezentace v paláci Žofín začíná v 8,45 a končí v 10 hodin. U Národního divadla jsou připraveny tři trasy – stometrová se plave jako Memoriál Štěpána Poláka, třistametrová je Memoriálem Oldřicha Lišky (obě trasy mají start v 11,40 hodin), zatímco nejdelší, sedmsetpadesátimetrová jako Memoriál Františka Venclovského se startem v 11,15 hodin. Se slavnostním vyhlášením výsledků pořadatelé počítají ve 12,45 hodin. Účastníci obdrží diplom, odznak, pamětní pozvánku a pozornosti od sponzorů. Tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy na nejdelší trati pak zvláštní ceny. Vloženou soutěž O pohár starosty Městské části Praha 1 vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců zúčastněných klubů.

Alfréd Nikodém byl pražský zlatník a zdatný sportovec, který se stal průkopníkem zimního plavání. Poprvé ve Vltavě plaval o Vánocích v roce 1923, o pět let později se už do chladných vod před Národním divadlem ponořilo 63 borců. Nikodém naposledy ve Vltavě plaval v roce 1945, pak se organizace vánočního plávaní ujal Tělovýchovný otužilecký klub v čele s Oldřichem Liškou, který první závody uspořádal 21. prosince 1947.