Památku Emila Zátopka uctí tradičně běh jeho rodným krajem

Běh rodným krajem Emila Zátopka je nejen významnou sportovní akcí, ale také připomínkou jednoho z nejlepších světových olympioniků v historii. Jeho 13. ročník se uskuteční v sobotu 19. září se startem v Kopřivnici, rodištěm Emila Zátopka, a cílem v Rožnově pod Radhoštěm, místem jeho posledního odpočinku. Hlavní závod odstartuje v 11 hodin od Technického muzea v Kopřivnici, na své si však přijdou děti i pohybumilovná veřejnost.

beh_emila_zatopka

„Tento běh už vlastně pořádáme počtrnácté, ale premiéru, při níž jsme si ověřovali, zda je taková akce možná a zda o ni bude vůbec zájem, považujeme za nultý ročník. Trať je stále stejná a velice náročná. Měří 22,3 kilometru a hodně napoví i její převýšení 375 metrů,“ říká předseda pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice a zakladatel závodu Jiří Harašta.

Trasa běhu vede z Kopřivnice přes Štramberk, Ženklavu, Veřovice a sedlo nad pramenem Jičínky do Rožnova pod Radhoštěm. Organizátoři ji letos obohatili o tři speciální rychlostní prémie. V mužské kategorii čekají účastníky na 2. a 10. km, v ženské na 5. km. Traťové rekordy drží Keňané Kiprotich 1:10:27 hod. z roku 2012 a Chemtaiová 1:22:01 hod. z loňska.

„Loni běžely dvě stovky vytrvalců, ale letos bude účast pravděpodobně o něco nižší. Konkurence ostatních běžeckých akcí je veliká a česká špička se chystá v tomto termínu do zahraničí. Start potvrdili tři keňští atleti – přijedou Rebeca Korrirová a dvojice mužů – Justus Kiprono, který loni obsadil v našem závodě druhé místo, a Silas Too, jenž zvítězil na víkendovém maratonu v polské Wroclawi. Určitě dorazí také silní Ukrajinci, běžci ze Slovenska a početná skupina i z Myszkowa a Zwönitzu, partnerských měst Kopřivnice.,“ vypočítává Jiří Harašta.

Mezi přihlášenými aktéry nechybějí ani tři, kteří absolvovali všech třináct předcházejících startů. Nestorem akce je nepochybně Jiří Engliš z Opavy (ročník narození 1938)! Stoprocentní účast zaznamenali také Miroslav Vrobel (1961) z Kopřivnice a Zdeněk Zeman (1968) z Všechovic.

Startérkou hlavní kategorie bude opět olympijská vítězka Dana Zátopková. Společně s ní dorazí do Kopřivnice a poté i do Rožnova pod Radhoštěm tradičně i další členové Klubu českých olympioniků.

Už v 9 hodin však bude rušno u Základní školy dr. Milady Horákové v centru Kopřivnice. Právě zde se uskuteční nejprve Lidový běh na 410 metrů pro děti i dospělé bez omezení věku. Na speciální cenu se může těšit nejpočetnější školní tým. Od 9:15 hod. přijdou na řadu děti v samostatných kategoriích od tří do čtrnácti let na tratích od 80 do 820 metrů. Všichni malí běžci dostanou v cíli tričko, pamětní list a sladkou odměnu – další ceny je čekají v tombole.

„Loni se aktivně zapojilo 380 dětí a počet účastníků každoročně stoupá. Navíc v minulém roce bylo dost ošklivé počasí a pršelo. Pokud bude hezké babí léto, věřím, že rekord padne. Nové je i prostředí, v němž se závod tentokrát koná. Dříve se běhalo v parku, letos jsme zamířili přímo do centra města, takže čekáme i více diváků,“ vysvětluje místopředsedkyně a trenérka Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice Jana Feilhauerová.

Jako startéři se představí členové Klubu českých olympioniků a povzbuzovat malé sportovní nadšence bude také česká atletická reprezentantka Lenka Masná.