Památku Mistra Jana Husa uctí třídenním turistickým putováním v okolí Rakovníka

Také turisté uctí letošní významné jubileum – 600 let od upálení Jana Husa. Právě na jeho počest pořádá Klub českých turistů Rakovník 32. ročník třídenního dálkového etapového pochodu Putování za Mistrem Janem. Ve dnech 5. až 7. července se vydají stovky účastníků všech věkových kategorií po trasách vedoucích okolím Rakovníka, z nichž některé je zavedou až na hrad Krakovec, kde Jan Hus kázal.

Turista

Novodobá historie tohoto pochodu začala v roce 1983, kdy mu pořadatelé přiřkli pořadové číslo 26. Navázali tak na tradici z let 1899 – 1924, kdy obec sokolská uspořádala pětadvacet tzv. Husových poutí na Krakovec. Obnovené premiéry se zúčastnilo 196 pochodníků, kteří po absolvování tehdejších dvou tras 17 a 35 km obdrželi v cíli diplom a také neobvyklou cenu – obkladačku (dlaždičku) s motivem pochodu. Ta zůstala neodmyslitelnou součástí pochodu dodnes.

„Loni se putování zúčastnilo 448 zájemců. Letos očekáváme, že by i vzhledem k Husovu jubileu mohlo dorazit až šest stovek turistů. Meteorologové sice hlásí až moc slunečné počasí, ale my na ně budeme připraveni. Po všech trasách je k dispozici dostatek hospod a restaurací, navíc na všech kontrolách připravíme vlažný čaj a pro největší žíznivce i pivo. Trochu nás mrzí, že Rakovničtí na tuto akci moc nechodí, to spíše přijedou účastníci ze vzdálenějších míst. Třeba z Klatov jezdí pravidelně celá rodina i s prarodiči a vnoučaty,“ říká jeden z tradičních organizátorů pochodu Jan“ Jeňýk“ Laibl.

I. etapa Putování za Mistrem Janem startuje v sobotu 4. července od rakovnické sokolovny v Tyršově ulici. Na trasy 14 a 23 km vedoucí k nádraží v Lužné, stejně jako na trasy 20 a 30 km vedoucí zpátky do Rakovníka, se mohou turisté vydat v rozmezí 6:30 až 10 hodin. Na nejdelší pouť měřící 50 km s cílem opět v Rakovníku pouze v době od 6:30 do 7:30 hodin.

Hlavním dnem Putování za Mistrem Janem je neděle 5. července. Odchozí časy i místo zůstávají stejné. Trasy 15 a 21 km zamíří na Krakovec, odkud je možné se vrátit zpátky do Rakovníka speciálními autobusy. Další okruhy na 11, 37 a 50 km končí opět v Rakovníku.

„Na Krakovci bude nejen pro všechny účastníky otevřená hospoda, ale Středočeský kraj zde současně pořádá dětský den, takže o bohatý program, spoustu her, stánků a dalších atrakcí bude postaráno. Zajištěna je také autobusová doprava zpátky do Rakovníka,“ doplňuje Jan „Jeňýk“ Laibl.

Putování za Mistrem Janem skončí v pondělí 6. července, kdy jsou na pořadu jen dva okruhy na 10 (od 6:30 do 10 hodin) a 20 km (od 6:30 do 7:30 hodin) v okolí Rakovníka – start a cíl je u rakovnické sokolovny.

Každý účastník obdrží v cíli diplom, razítko a obkladačku s motivem pochodu.