Památku Mistra Jana Husa uctí turistickým putováním v okolí Rakovníka

Dálkovým etapovým pochodem uctí první červencový víkend památku upálení Jana Husa v Rakovníku. Klub českých turistů zde uspořádá 38. ročník turistického pochodu Putování za Mistrem Janem. Stovky účastníků všech věkových kategorií se vydají ve dvou dnech po trasách vedoucích okolím Rakovníka, z nichž některé je zavedou až na hrad Krakovec, kde Jan Hus kázal.

Novodobá historie tohoto pochodu začala v roce 1983, kdy mu pořadatelé přiřkli pořadové číslo 26. Navázali tak na tradici z let 1899–1924, kdy Česká obec sokolská uspořádala pětadvacet tzv. Husových poutí na Krakovec. Obnovené premiéry se zúčastnilo 196 pochodníků, kteří po absolvování tehdejších dvou tras 17 a 35 km obdrželi v cíli diplom a také neobvyklou cenu – obkladačku (dlaždičku) s motivem pochodu. Ta zůstala neodmyslitelnou součástí pochodu dodnes.

„Loni jsme díky pandemickým opatřením zorganizovali pouze jednodenní pochod, letos jsou na programu dvě etapy. Občerstvení letos nezajišťujeme, pouze v sokolovně bude v omezené míře v provozu bufet. Nicméně na jednotlivých trasách je několik pohostinství k možnému občerstvení. Kontroly v letošním roce nebudou provádět organizátoři, ale nahradí je tentokrát samokontroly,“ říká jeden z tradičních organizátorů pochodu Jan“ Jeňýk“ Laibl. Odměnou pro každého účastníka v cíli je diplom, razítko a obkladačka s motivem pochodu.

Putování za Mistrem Janem startuje oba dny tradičně od rakovnické sokolovny v Tyršově ulici. V sobotu 3. července se od 6,30 do 7,30 hodin mohou zájemci vydat na nejdelší trasy 37 a 50 kilometrů končící opět v Rakovníku, kratší trasy 15 a 21 kilometrů směrem na hrad Krakovec startují mezi 7. a 10. hodinou. Zpět z Krakovce se mohou účastníci vrátit smluveným autobusem nebo vlakem ze Všesulova. Pro rodiny s kočárky jsou vhodné nejkratší trasy 5 a 10 kilometrů, na které mohou vyrazit od 7 do 12 hodin.

Nedělní etapa pochodu 4. července má na programu délky 14, 20, 23 a 30 kilometrů. Jednotlivé trasy jsou pouze doporučené, účastníci si mohou zvolit libovolnou cestu i vlastní cíl. Diplom, razítko a obkladačku všichni obdrží hned při startu u rakovnické sokolovny.