Pestrá nabídka Třemošenské padesátky: šest pěších a pět cykloturistických tras

K nejpopulárnějším turistickým pochodům v Plzeňském kraji patří Třemošenská padesátka, která má v sobotu 1. října na pořadu už svůj 44. ročník. Ten první v roce 1973 absolvovalo 213 turistů, v loňském roce jich už bylo 2 243.

tremosnice

Od roku 1973 naše trasy absolvovalo 55 180 pochodníků, rekordní je rok 1982, kdy jich šlapalo 2 604. Hned však dodávám, že nám v žádném případě nejde o nějaké lámání rekordů. Jsme rádi, že se na náš pochod lidé rádi vracejí, což je to pro nás odměna za poctivou a kvalitní přípravu každého ročníku,“ svěřil se ředitel pochodu Petr Kule.

Pořadatelem akce Klub českých turistů TJ Tatran Třemošná a vzhledem ke své popularitě se letos stal opět součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž partnerem je společnost Plzeňská energetika a mediálním partnerem Deník.

Letošní ročník nabízí celkem šest pěších a pět cyklotras, přihlášky pořadatelé berou v den startu v klubovně KČT. „Na dvě nejdelší turistické a cykloturistické trasy však  mohou vyrazit jen osoby starší patnácti let, kterým doporučujeme lékařskou prohlídku,“ upozornil Petr Kule.

Mezi 6. – 7. hodinou vyrazí na trať aktéři přihlášení na padesátku, od 7 do 9 hodin vyjedou cykloturisté na trasy 68 a 59 kilometrů a ve stejný čas odstartují zájemci o pěší trasu 33 kilometrů. Od 8 do 10 hodin se na pochod vydají pochodníci na dvě nejkratší trasy 4 a 7 kilometrů – přitom nejkratší trasa je vhodná i pro kočárky a vozíčkáře. Ostatní trasy (pěší na 16 a 24 km, cyklisté na silnici 36 km a cyklisté v terénu 16 a 37 km) mají svoje startovní časy od 7 do 10 hodin. Cíl je od 11 do 18 hodin u klubovny KČT TJ Tatran Třemošná.

„Vybíráme startovné – u mládeže do 15 let dvacet a u dospělých pětadvacet korun. Za to každý účastník, který úspěšně absolvuje svoji trasu, od nás v cíli dostane diplom a tradiční skleničku se znakem pochodu. U té jsme letos zvětšili objem – z deci na čtvrt litru,“ informoval Petr Kule.

Pro nejmenší účastníky je v cíli připravená atrakce v podobě skákacího hradu, večer mají všichni možnost zajít na taneční zábavu. Pochod, který měl v posledních třech ročnících velice slušnou účast (2013: 1502, 2014: 2003 a 2015: 2243), v dostatečném předstihu chystá šestičlenný organizační štáb a při vlastním zajištění se o něj stará téměř šedesát pořadatelů.