Petit Prix láká na orientační běh zkušené harcovníky i širokou veřejnost

Jizerské hory prověří vyznavače orientačního běhu. Foto: Tatran Jablonec

Malebná krajina Jizerských hor mezi Harcovem, Jabloncem a Janovem nad Nisou bude v neděli 23. října dějištěm dalšího ročníku Petit Prix v orientačním běhu. Závod počítá jak s účastí aktivních orientačních běžců a někdejších reprezentantů, tak i všech, kdo si chtějí tento sport vyzkoušet. Tomu budou na místě uzpůsobeny různé varianty tratí.

„Máme zde soutěžní kategorie a pak i ty nesoutěžní. Mezi ně patří trať HDR určená pro rodiče s dětmi, HD10L neboli fáborková pro děti bez doprovodu a P pro příchozí. Všechny spojuje i fakt, že je možné se přihlásit až na místě za základní, nižší cenu bez ohledu na předchozí zkušenosti. Počítáme i že se dostaví rodiče s menšími dětmi, které bude potřeba pohlídat. Za tím účelem budeme mít po celý den pro děti od dvou let školku, kde nebude nouze o omalovánky, závody či orientační školičku, což děti zabaví, než se jejich rodiče vypořádají se svou tratí,“ popsal Martin Janata z pořádajícího sportovního oddílu Tatran Jablonec.

Závodní centrum bude u ZŠ Jablonec nad Nisou v ulici Pod Vodárnou, právě zde je třeba se předem registrovat od 8,45 do 9,30 hodin. Následně dostanou běžci koordináty ke svým startům – místa se u různých kategorií budou lišit a od centra jsou vzdálena do 1,5 kilometru. V 10,30 se pak do terénu formou intervalového startu vydají první běžci, v 15 hodin následně proběhne slavnostní vyhlášení vítězů.

„Je třeba počítat s horským terénem s výskytem skalek a kamenů v lese, byť krajinu v některých místech pozměnila kůrovcová kalamita. Počítáme, že se celkem může zapojit přes 500 běžců, z toho zhruba třetina bude do osmnácti let. Odměnou těm nejlepším budou diplomy a sportovní vybavení, pro děti máme připraveny rovněž nějaké skleněné ozdobičky a brožurky, které je vtipným způsobem uvedou do světa orientačního běhu,“ uvedl Martin Janata.