Plavecká soutěž měst nabídne souboj dvaadvaceti účastníků

Plavecká soutěž měst 2019 v bazénu Orlová

Ve středu 30. září – s výjimkou Nového Města na Moravě, kde se bude soupeřit již o den dříve – proběhne 29. ročník Plavecké soutěže měst, letos premiérově zařazené do mezinárodního projektu Evropský týden sportu, jenž je iniciativou Evropské komise na podporu sportu a pohybu. Stejně jako před rokem i letos převzala patronát nad Plaveckou soutěží měst dvojnásobná mistryně Evropy a účastnice olympijských her v Londýně Petra Weber Chocová.

„Možnost startovat budou mít plavci všech věkových kategorií, kteří uplavou libovolným způsobem 100 metrů a kteří se chtějí stát ‚sportovním reprezentantem‘ svého města. Pořadatelé mají bodovací tabulky přizpůsobené věku a pohlaví a podle těchto tabulek hodnotí dosažené výkony. Bodový součet za nejlepší výkony určuje pořadí v soutěži měst,“ vysvětluje princip závodu, do něhož se každoročně zapojují zájemci všech věkových kategorií od předškolních dětí po seniory, předseda pořádající České asociace sport pro všechny a garant Plavecké soutěže měst 2020 Miroslav Zítko.

Soutěž je rozdělena do tří kategorií podle počtu obyvatel. Do kategorie A jsou zařazena města do 20 tisíc obyvatel, v kategorie B jsou města od 20 tisíc do 50 tisíc obyvatel a do kategorie C jsou zařazena města nad 50 tisíc obyvatel. Do letošního ročníku se zapojí Rumburk, Uherský Brod, Rakovník, Hlinsko, Kravaře, Náchod, Litomyšl, Nové Město na Moravě, Beroun, Rychnov nad Kněžnou, Hořice, Lovosice, Hodonín, Česká Lípa, Chrudim, Jihlava, Zlín, Kopřivnice, Volary, Neratovice, Česká Ves a Frýdek-Místek. Zájemcům o účast stačí dostavit se kdykoliv v průběhu dne do místního bazénu, přihlásit se k účasti a uplavat 100 metrů.

„Do soutěže se letos v termínu přihlásili pořadatelé z třiceti bazénů. Bohužel opatření proti šíření koronaviru vede pořadatele k úvahám, zda raději akci nezrušit. K dnešnímu dni již máme šest bazénů, které se rozhodly, že Plaveckou soutěž měst pro letošní rok raději neuskuteční. Pořadatelé musí dodržovat nejenom běžné hygienické předpisy pro provoz bazénů, ale letos se musí navíc poprat s dalšími opatřeními, které vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR pro sportovní akce,“ doplňuje Miroslav Zítko.