Plavecká soutěž měst oslaví třicet let od svého vzniku

Plavecká soutěž měst 2020

Od Teplic po Frýdek-Místek – dvaatřicet bazénů po celé České republice se ve středu 6. října zapojí do jubilejního, třicátého ročníku Plavecké soutěže měst. V rámci akce, která každoročně naláká tisíce milovníků plavání, se opět střetnou města ve třech kategoriích – do dvaceti tisíc, do padesáti tisíc a nad padesát tisíc obyvatel.

„Organizace byla poněkud náročnější vlivem pandemické situace, ale věřím, že ve všech přihlášených bazénech soutěž proběhne. Jen je třeba vše promyslet předem do detailů, jelikož se například na sportovišti nesmějí potkat dvě školy současně, stejně tak se nesmí školní třída střetnout s veřejností,“ popsal situaci generální sekretář pořádající České asociace sport pro všechny Miroslav Zítko.

Patronkou události, která zapojením široké veřejnosti od žáků základních škol po seniory nemá v České republice obdoby, bude třetí rok po sobě Petra Weber-Chocová, olympionička a dvojnásobná mistryně Evropy. Zúčastnit se může kdokoliv, jedinou podmínkou je dorazit ve středu 6. října do některého ze zapojených bazénů, nahlásit se a zdolat ve vodě povinnou vzdálenost.

„Možnost startovat mají skutečně plavci všech věkových a výkonnostních kategorií, kteří urazí libovolným způsobem 100 metrů a kteří se chtějí stát sportovním reprezentantem svého města. Pořadatelé mají bodovací tabulky přizpůsobené věku a pohlaví a podle těchto tabulek hodnotí dosažené výkony. Bodový součet za nejlepší výkony určuje pořadí v soutěži měst,“ vysvětlil Miroslav Zítko princip soutěže, již přivedl na svět v roce 1992 sportovní reportér Aleš Procházka.