Plzeň bude o víkendu patřit Zlaté koloběžce, nejstaršímu závodu svého druhu na světě

Zlatou koloběžku čeká o víkendu 24. ročník. Foto: Zlatá koloběžka

Plzeň nebude v sobotu 24. června a v neděli 25. června pouze západočeskou metropolí, ale stane se rovněž hlavním městem koloběžek. Po čtyřiadvacáté sem zavítá Zlatá koloběžka, což je nejstarší stále trvající závod tohoto typu na světě. Proto láká koloběžkáře z celé České republiky, ale letos také zahraniční účastníky. Organizátorům totiž příští rok připadne čest pořádat mistrovství světa, a tak se řada závodníků chce seznámit s tratí v předstihu.

„Náš příběh se začal psát před lety. Koloběžky měly v Československu tradici od roku 1968 a můj strejda jezdil v 70. letech. Když mi bylo patnáct, svou koloběžku mi věnoval a já s ní jezdil na gympl. Jednou jsem tak někdy v roce 1996 potkal pána, co měl kousek s dvacetipalcovými koly, to tehdy u nás nebylo k vidění. Slovo dalo slovo a on vyrobil koloběžky pro mě a kamarády. Jelikož jsme byli mladí a soutěživí, hledali jsme, jestli se někde nejezdí závody. Tak jsme se na ně dostali do Kodaně a následující rok 1999 jsme je už pořádali u nás,“ přiblížil okolnosti vzniku Zlaté koloběžky Petr Pešta z pořádajícího Klubu koloběhu Plzeň.

Po oba dva dny budou borci na koloběžkách bojovat o prvenství na cyklooválu Rapid Sport v Plzni. V sobotu od 14 hodin budou na programu sprinty a následně štafety, kdy žáky a žákyně čeká 400 metrů a na opačném pólu dospělé 1100 metrů. Soupeřit budou atleti průběžně celý den až po velké finále. Štafety budou na třikrát jeden, dva nebo tři kilometry.

V neděli přijde čas na dlouhé tratě. Předtím obstarají prolog od 9,10 hodin přípravky na 2,2 kilometru, následovány v 9,30 hodin žáky a žákyněmi na 5,5 kilometru. V 10 hodin vystartují kadeti na 11 kilometrů, v 10,35 hodin se představí ženské kategorie a muži ultraveteráni na 19 kilometrů a nakonec v 11 hodin mužské kategorie na 27 kilometrů.

„Celým dnem bude jako moderátor provázet herec Václav Liška, s nímž je vždy velká zábava, hrát bude i hudba, takže bude skvělá atmosféra. Koloběžkáři jsou navíc velmi přátelská komunita, takže i když přijde někdo jen tak z ulice a bude se o sport zajímat, rádi mu zodpovědí dotazy a třeba mu i koloběžku půjčí na vyzkoušení. Vyhlašovat budeme celkem patnáct kategorií, kdy se ocenění mohou těšit na medaile a diplomy. U nás je hlavní jet pro čest a slávu,“ usmíval se Petr Pešta.