Po dvouleté vynucené pauze se vrací na scénu kvadriatlon Hornettlon

Kvadriatlon Hornettlon přivede sportovce na letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Foto: Hornettlon.cz

Letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko v sobotu 18. června ožije, když sem a do jeho okolí zamíří milovníci pohybu, aby se utkali hned ve čtyřech disciplínách – plavání, běhu, jízdě na kole a in-line bruslích v rámci kvadriatlonu Hornettlon. Unikátní závod, kdy mohou sportovci absolvovat všechny čtyři disciplíny nebo si je podělit v rámci týmu, se poprvé uskutečnil před deseti lety, když jej naplánovali nadšenci z florbalového týmu Mimonští Sršni.

„Sršňotlon by znělo divně, tak jsme se rozhodli pro anglickou podobu slova sršeň, tedy hornet a název Hornettlon byl na světě. Kvůli covidu jsme byli nuceni dva roky vynechat, ale jsme zpět a ve skvělé formě. Co nás těší je, že je o akci opět zájem – už v předstihu máme stovku přihlášených a to se ještě řada závodníků dostaví obvykle až na místo. Původně jsme plánovali Hornettlon doplnit Nočním triatlonem, bohužel jsme ale nakonec nedostali povolení od správy CHKO Kokořínsko. Koho by noční závod přesto lákal, nemusí zoufat, možnost bude v červenci v rámci Noční hodinovky při Tour de Ralsko, kterou rovněž pořádáme,“ vysvětlil Ondřej Litresits z pořádajícího sportovního oddílu Mimonští Sršni.

V sobotu se budou sportovci v letištním hangáru potkávat a registrovat od rána, ve 13 hodin pak po předchozí instruktáži odstartují do závodu. Na programu je 500 m plavání, 20 km na horském kole, 11 km na kolečkových bruslích a závěrečný běh na 5 km. Tradičně přitom dojde řada na kategorii týmů – ty mohou být už dvoučlenné, kdy startují závodníci do disciplín na střídačku. V nadcházejícím ročníku se počítá i s propagací varianty pro handicapované sportovce.

„Co letos účastníky jistě potěší je, že Hradčanský rybník, kde proběhne plavecká část, prošel revitalizací a skutečně prokoukl. Co naopak zůstalo při starém, je výjezd na biku na Velkou Bukovou, který peloton vždy pořádně prověří. Je to skutečně přísný kopec, cyklisty navíc čeká nezpevněný terén. K tomu pro nás má tato hora význam i jako symbol našeho závodu, zahlédnout jste ji mohli ve filmu Tmavomodrý svět, který se na letišti Hradčany natáčel. Jako vždy je rozměr naší akce především ten, abychom spojovali lidi, kteří mají rádi pohyb. Proto nemíváme nějaké velké ceny, chybět však nebudou originální trofeje, jež jsme nechali vyrobit,“ uvedl Ondřej Litresits.