Po extraligovém víkendu pokračuje Volejbalová Dřevěnice soutěžemi nižších kategorií

V Dřevěnici na Jičínsku není kostel, fotbalové hřiště, ani hospoda. Zato zde najdete deset antukových kurtů, na kterých se koná největší volejbalový turnaj pod širým nebem ve střední Evropě. Tradičně v prvních dvou srpnových víkendech sem míří vyznavači vysoké sítě všech věkových i výkonnostních kategorií nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Německa i dalších zemí. Letošní ročník Volejbalové Dřevěnice nese už pořadové číslo 65!

„Stará pravda říká, že kdo nikdy nehrál v Dřevěnici, nemá na své volejbalové ´pažbě´ všechny zářezy. Pokud sečteme zúčastněná družstva za uplynulých 64 let, dojdeme k počtu dvacet tisíc, což představuje zhruba 170 tisíc aktivních hráčů!“ vypočítává Václav Nidrle, ředitel organizačního úseku turnaje.

Největší účast pořadatelé evidují v roce 1987, kdy ve čtyřech hracích dnech nastoupilo neuvěřitelných 589 týmů. Tenkrát se turnaj uskutečnil pod patronací Mezinárodního olympijského výboru. Letos nad ním převzal záštitu Český olympijský výbor.

V sobotu 4. srpna své soutěže odehráli dorostenci a dorostenky, veteráni nad 40 let, seniorky nad 40 let a také mužská elita – družstva extraligy i týmy tzv. divokých karet. V neděli 5. srpna přišly na řadu také extraligové volejbalistky. Své soutěže absolvovali také hráči 1. a 2. ligy, stejně jako superveteráni na 50 let. Oba finálové duely extraligových mužů i žen přenášela přímým přenosem Česká televize.

V elitní mužské kategorii se střetlo šestnáct týmů. V akci byl i třiačtyřicetiletý bývalý reprezentační rozehrávač Jaroslav Škach, který už osmkrát turnaj vyhrál. Ve finále nechyběl ani letos. Jeho tým Humři se o vítězství utkal s Rumídky, ale tentokrát prohráli 0:2.

„Mám to v Dřevěnici moc rád, protože se tu potkávají lidi, kteří hrají doma nebo venku, první nebo druhá liga, prolíná se to tady. Potkám tu kamarády, které celý rok nevidím, a to je to hlavní, proč to tady tak funguje,“ popsal svůj vztah k turnaji Jaroslav Škach.

Sobota 11. srpna bude už tradičně patřit výkonnostnímu volejbalu. Na programu bude volná soutěž mužů (zejména pro týmy z krajů a okresů) a volná soutěž žen (totéž včetně neregistrovaných). Neděle 12. srpna je vyhrazena pro populární mixy (složení 4 muži a 2 ženy). Jednotlivé týmy se mohou přihlašovat až v příslušný hrací den do osmi hodin v areálu Sokola Dřevěnice.

Součástí turnaje je rovněž výstava fotografií a promítání filmu Historie z archivu 1950–2003. V letošním roce si totiž pořadatelé připomínají hned dvě výročí – samotný turnaj slaví 65 let a tento rok navíc uplyne plných 95 let od založení pořadatelské Tělovýchovné jednoty Sokol Dřevěnice.