Pochod Babička provede turisty krásami kraje Boženy Němcové

Turisté v sobotu 7. května vyrazí na 45. ročník pochodu Babička krajem Boženy Němcové. Foto: TJ Sokol Velké Svatoňovice

Kdo by neznal Boženu Němcovou a její nejslavnější dílo! Právě jím se inspirovali pořadatelé pochodu Babička, který pozve v sobotu 7. května už po pětačtyřicáté milovníky turistiky do končin, kde literátka vyrůstala – Velké Svatoňovice, Babiččino údolí, Česká Skalice. Na své si přitom přijdou pěší, cyklisté i koloběžkáři, různých věkových i výkonnostních úrovní.

„Když se ohlédneme do historie, myslíme si, že by se mohlo zapojit dvanáct set pochodníků. Každá z tras povede přes Ratibořice s výjimkou té nejkratší, pětikilometrové. Ta je okruhem okolo Velkých Svatoňovic, který je určen primárně dětem, pro něž tam jako každý rok nachystají místní hasiči řadu zábavných stanovišť. Jaká to budou, je pokaždé tak trochu překvapení. V minulosti třeba nechyběla perníková chaloupka, kde strkaly malé děti bábu na lopatě do pece, ty starší zase potěšil hod krikeťákem nebo granátem, ukázky hasičského sportu a možnost si je vyzkoušet,“ vysvětlil Jiří Špetla z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Velké Svatoňovice.

Kdo se bude chtít pochodu zúčastnit, musí dorazit v sobotu ráno na hřiště ve Velkých Svatoňovicích, odkud budou pochodníci vycházet v čase od 7 do 10 hodin, v případě pětikilometrové trasy pak od 8 do 10 hodin. Pěší turisté si mohou kromě zmiňované nejkratší etapy moci zvolit také 25 či 50km trasu. Cyklistům budou k dispozici distance o délce 30 km, 50 km a 70 km – u té nejdelší si mohou vybrat, zda absolvují její klasickou či terénní variantu. Koloběžkáři si užijí připravený 27km úsek.

„Připravený máme také doprovodný program, kdy ráno na startu zahraje kapela PSAM a posléze na trase u Slatinského mlýna bude koncertovat skupina Tendr. Při startu a pak v cíli také nabízíme turistům, že je zvážíme – jednak abychom jim ukázali, že si jich vážíme, a také proto, že cestou zaručeně přiberou. Na trati bude totiž možnost si jako tradičně zakoupit vynikající dobroty z udírny. Každý se rovněž dočká na památku diplomu, přitom nezáleží, zda dorazí do cíle ve Velkých Svatoňovicích nebo v České Skalici,“ uvedl Jiří Špetla.