Pochod Koberovské šlápoty láká na kuestu, novou rozhlednu i skalní bludiště

Tisícihlavé Koberovy nedaleko Železného Brodu v okrese Jablonec nad Nisou se pyšní příhodnou polohou na severozápadním okraji malebného Českého ráje. O nejrůznější přírodní zajímavosti tu tedy není nouze a i to je důvodem, proč bude obec v sobotu 20. dubna hostit již 46. ročník pochodu s vtipným názvem Koberovské šlápoty. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„U nás si přijde na své každý, tratě jsou koncipované tak, aby si s nimi poradili i děti nebo senioři, desetikilometrová je vhodná i pro rodiče s kočárky. Před rokem jsme měli účast 650 pochodníků a letos jsme uvažovali, že by mohl padnout rekord. Nicméně hodně záleží na počasí, kdyby bylo nepříznivé, také se může stát, že budeme mít ‚jen‘ 500 turistů,“ uvažoval Zdeněk Pala z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Koberovy.

Vyznavači dálkových pochodů se setkají u kulturního domu v Koberovech mezi 8 a 10 hodinou ranní, aby si zvolili, zda chtějí absolvovat deseti- či patnáctikilometrovou variantu. Na té kratší uvidí mimo jiné kuestu neboli geologický zlom Fialník, Čertí kopeček a před pouhými pár měsíci otevřenou rozhlednu Hamštejn. Delší trasa turisty zavede rovněž do tajuplného skalního bludiště Kalich. Na úspěšné absolvování pochodu mají účastníci čas do 16 hodin.

„Většinou si turisté vybírají spíše kratší verzi pochodu, tak jsme zvědaví, která u nich zvítězí letos. Na památku si od nás pochodníci odnesou upomínkový list. Mimoto mohou využít možností speciálního cateringu, který je plně v naší vlastní režii. Chybět nebudou domácí klobásy, gyros, gulášová polévka, hranolky a samozřejmě nealkoholické i alkoholické nápoje,“ uvedl Zdeněk Pala.

Foto: Turisti Desná