Pochod Po stopách bojů roku 1866 láká na trasy pro dospělé i pohádkovou cestu

Turisté se při pochodu Po stopách bojů z roku 1866 vydají poznávat krásy Náchodska. Foto: tjsokol.starkoc.net

Obec Starkoč na Náchodsku se chystá v sobotu 17. června na příliv vyznavačů pěší turistiky, jelikož se zde po osmačtyřicáté uskuteční pochod Po stopách bojů roku 1866. Ten i tentokrát nabídne pestrou škálu tras pro pěší turisty, cyklisty a zábavu pro rodiny s dětmi. Akce je součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Vše u nás záleží jako u všech venkovních aktivit na počasí. Hlavně nesmí pršet, to pak vždy účast ovlivní. Před rokem jsme měli krásně slunečno a dorazilo 900 pochodníků. I v ty deštivé ročníky se s námi ale vydalo na cestu třeba 250 až 300 turistů. Oproti minulým letům letos nemáme padesátku, tam postupně zájem klesal, až to chodili třeba už jen čtyři lidé. Naopak tu máme ve Starkoči krásně upravenou novou lesní cestu, a tak jsme na ni přidali atrakce pro děti,“ prozradil Jaroslav Rufer za pořádající TJ Sokol Starkoč.

Organizátoři mysleli na praktickou stránku věci, a tak je start přímo na nádraží ve Starkoči. Na místě si stačí zvolit trasu, zaregistrovat se a vydat se za krásami okolní krajiny. Na pěší a cyklistické trasy budou zájemci vyrážet od 7 do 10,45 hodin. Kdo si zvolí pohádkovou cestu, může na ni vystartovat od 9 do 11,30 hodin.

Turisté budou mít na výběr trasy o délce 10, 15 a 25 kilometrů. Na nich se dostanou v závislosti na zvolené vzdálenosti například k památníku bojů z roku 1866, do Ratibořic, Červeného Kostelce, Náchoda, Václavic, k přehradě Rozkoš a pomníku Myslivce, do Pekla, České Skalice, Nového Města nad Metují, k rybníkům Brodský a Špinka i zřícenině hradu Rýzmburk.

Stejnými místy budou projíždět i cyklisté, kteří se navíc mohou těšit na novou cyklostezku okolo vodní nádrže Rozkoš. Na výběr budou mít silniční trasu na 35 kilometrů a dvě varianty pro horská kola rovinatější a kopcovitější o délce 35 nebo 56 kilometrů. Oproti pěším se dostanou i ke zřícenině Vízmburk, na Červenou Horu či do Odolova.

Novinkou pak je pohádková cesta koncipovaná tak, aby ji pohodlně zvládly i rodiny s kočárky. Rodiče a jejich ratolesti čeká pět kilometrů po lesní cestě v těsné blízkosti Starkoče, které budou plné her a soutěží. Děti si vyzkoušejí házení, běhání i různé úkoly, které budou muset vyřešit pomocí svých chytrých hlaviček – to vše za asistence Křemílka a Vochomůrky, vodníka, čertů a dalších klasických pohádkových postav.

„Zábava u nás nekončí samotným pochodem. Až dorazí turisté do cíle na koupališti Starkoč, obdrží každý pamětní list a sušenku, budou tam rovněž originální razítka s motivem pochodu. Od 13,30 hodin zahraje kapela Osto6 Ukulele a pochodníkům bude k dispozici rovněž domácí udírna a chlazené občerstvení,“ uvedl Jaroslav Rufer.