Pochod za vzpomínkami Ratibořickým údolím slaví čtyřicáté jubileum

Staré bělidlo, kněžna Kateřina Zaháňská, Barunka, psi Sultán a Tyrl, Viktorka u splavu, pan myslivec, ale především všemi milovaná, láskyplná a moudrá babička. Kdo by neznal kultovní dílo spisovatelky Boženy Němcové? Všem, kteří si chtějí připomenout místa v Ratibořickém údolí, kde se legendární román odehrává a pokochat se jeho krásami, je určen turistický pochod a cyklojízda s jednoduchým a výstižným názvem Babička. Jubilejní, 40. ročník startuje z Velkých Svatoňovic v sobotu 9. května.

Babička

„Babiččino údolí patří k nejkrásnějším výletním cílům ve východních Čechách. Náš pochod, který právě slavní významné jubileum, vede právě místy, s nimiž jsou spjati hrdinové románu Boženy Němcové. Je určen všem věkovým generacím a moc nás těší, že zájem veřejnosti o něj neustále narůstá. Loni se ho zúčastnilo 1 523 turistů doprovázených pětadvaceti čtyřnohými miláčky, letos čekáme podobnou účast,“ pochvaluje si rostoucí zájem ředitelka pochodu Ludmila Špetlová.

Pořadatelem akce je od roku 1975 TJ Sokol Velké Svatoňovice. V posledních letech se pochodu účastnilo vždy kolem tisícovky turistů na cyklistických i pěších trasách. Všechny trasy vycházejí z Velkých Svatoňovic a vedou přes Babiččino údolí a Českou Skalici. Výjimkou je dětská trasa. Vede pouze okolím Velkých Svatoňovic, ale zato se na ní malí pochodníci setkají s pohádkovými bytostmi a různými soutěžemi.

Obec Velké Svatoňovice se nachází v Podkrkonoší nedaleko Trutnova. Prochází tudy železniční trať z Jaroměře do Trutnova. Pochod Babička zde startuje 9. května v časech od 7 do 10:30 hodin z místního hřiště. Děti se na svou trasu vydají v rozmezí 8 až 10:30 hodin.

Pro zájemce jsou připraveny pěší trasy na 5 km (dětská), 25 km a 50 km i cyklotrasy na 30 km, 50 km, 70 km a 70 km terénem. Trasy 25 km a 30 km končí v České Skalici, ostatní ve Velkých Svatoňovicích. Mimochodem – v loňském roce zdolalo „dětskou“ porci kilometrů 709 účastníků.

„U Slatinského mlýna zahraje všem pochodníkům countryová skupina Pěna. Ti se budoumoci občerstvit téměř na každé kontrole a u Slatinského mlýna pro ně bude opět připravena k zakoupení uzenina z udírny. Zajímavostí je, že na startu a v cíli se budou moci zvážit na elektronických osobních vahách. Na dětské trase připraví místní hasiči tradiční zpestření pro nejmenší turisty. Každý, kdo dorazí úspěšně do cíle, obdrží diplom s razítkem – ten dostanou i pejsci se startovním průkazem,“ dodává Ludmila Špetlová.