Podzimní běh v Senohrabech – tradiční test před lyžařskou sezónou

V pořadí 61. ročník Podzimního běhu lyžařů se koná v neděli 26. listopadu a pořádá ho lyžařský oddíl TJ Sokol Senohraby. Akce je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. Vše podstatné se uskuteční u lyžařské chaty na Vávrově palouku – zde se budou přijímat přihlášky, uskuteční se i prezentace (9,30-12 hodin) a bude tu start i cíl běhu.

Hlavní závod je vypsán na 8 km pro muže a na 4 km pro ženy. „Tratě vedou po lesních a polních cestách v členitém terénu v prostoru Vávrův palouk, Žlábky a Obora, Všechny budou velmi dobře připravené a uklizené. Současně věříme, že vyjde i počasí“ říká ředitelka závodu Iva Veselá.

 

Intervalový start trojic po dvaceti vteřinách pořadatelé „odmávnou“ pro pět věkových kategorií žen ve 13 hodin a stejný počet věkových kategorií mužů o dvacet minut později. V loňském ročníku v absolutním pořadí na nejdelší trati triumfovali Jan Procházka (Inova team) a Kamila Gregorová (Salomon team).

Traťové rekordy na aktuální, „optimalizované“ trati drží mezi muži na 8 km Jan Procházka (27:43 min. z roku 2013), mezi ženami na 8 km Kamila Gregorová (32:30 min. z roku 2016) a mezi ženami na 4 km Anna Kryšková (17:51 min. z roku 2015).

Čtrnáct mládežnických kategoriích na šesti tratích od 60 metrů do 1500 m bude mít hromadné starty od 10 do 12 hodin. Pro vyznavače závodu Nordic running je připravená čtyřkilometrová trať bez rozdílu věku, muži vyrazí v 9 hodin a ženy o deset minut později. Nejrychlejší běžci v jednotlivých závodech si odnesou diplom, medaili a věcné ceny od partnerů závodu, děti se mohou těšit na sladké odměny.

„Účast očekáváme účast kolem 600 závodníků. Rekord drží rok 2013, kdy u nás závodilo 619 vytrvalců. K letošnímu ročníku vyjde knížka o historii našeho běhu a bude volně k prodeji v den závodu,“ doplňuje Iva Veselá.

Účast na senohrabských závodech si nenechá ujít řada sportovců, nejen lyžařů. Dvojnásobným vítězem je držitel bronzové medaile z letní olympiády v Aténách, moderní pětibojař Libor Capalini, závod vyhrála i mistryně světa v cyklistickém orientačním běhu Martina Tichovská. Běželi tu mistr světa v orientačním běhu Jan Procházka, maratonští běžci – otec František Pechek, jeho syn Petr a Jan Havlíček, trojnásobná olympionička, plavkyně Sandra Kasíková, ve Světovém poháru úspěšný vodní slalomář Pavel Kubričan nebo olympionik a moderní pětibojař Jan Jakubíček.