Pohádkové kilometry v Semilech lákají děti i dospělé

K nejpopulárnějším turistickým pochodům na Semilsku patří Pohádkový les, který Klub českých turistů Semily pořádá v sobotu 20. května už počtrnácté. Délka pochodu označeného fáborkami se pohybuje od tří do pěti kilometrů. O velkém zájmu svědčí loňská účast – trasu absolvovalo 1 431 účastníků, z toho 451 dětí.

Pro pochodníky je připravena trasa, která má start u sousoší Ivana Olbrachta a Antala Staška a vede parkem Palackého sadů přes bývalé přírodní divadlo pod krematoriem a kolem Bítochovské ulice přes lávku na Ostrov. Na zajímavý pochod se těší nejvíce děti. Nejde přitom jen o monotónní šlapání, ale o plnění zajímavých úkolů nejméně na osmi stanovištích.

„Bude to třeba běh přes překážkovou dráhu, skákání jako v „pytlích“, střelba nebo hod na cíl, indiánské šachy kubb. Část našich stanovišť je zaměřena i na procvičování znalostí, budou připravené kvízy na téma staré a nové pohádky – klasické i moderní. Ostatně podtitul našeho pochodu zní Z pohádky do pohádky Některá stanoviště budou zaměřena na rukodělné práce, kde děti musejí vyrobit nějaké maličkosti z papíru, korálků, případně jiného materiálu,“ říká Zdeňka Marková z organizačního výboru.

A to není všechno. Na Ostrově je připraven další bohatý doprovodný program. Např. jízda na lodičkách na Jizeře, trampolína, skákací hrad, hrací koberec-stavebnice a jízda na oslíku. Divadlo Rolnička zahraje pro děti v průběhu dne tři pohádky a program bude provázat hudba a oblíbené dětské písničky.

„O organizaci a zajištění vlastního pochodu se stará tým čtyřiceti pořadatelů většinou z našeho Klubu českého turistů, který patří k nejstarším na Semilsku – vznikl 8. února 1909. Věříme, že nám vyjde i počasí a všichni si 14. ročník Pohádkového lesa užijí,“ přeje si Zdeňka Marková.

Po prezentaci každý účastník obdrží startovací kartu a v době od 9 do 12 hodin může vyrazit na trasu, cílový čas pořadatelé stanovili na rozmezí mezi 13. – 14. hodinou. Při zaplacení třicetikorunového startovného a po úspěšném zvládnutí pochodu každý získá medaili, odznak, diplom a cukrovinky.