Populární kralovický Spoke maraton na horských kolech startuje už popatnácté

S blížícím se koncem prázdnin už tradičně startuje v Kralovicích na Plzeňsku populární cyklistický závod horských kol Spoke MTB maraton. Jeho patnáctý ročník se uskuteční v sobotu 25. srpna a více než pět stovek bikerů bude mít na výběr některou ze tří tras – na 22, 40 nebo 73 km. Součástí akce jsou také doprovodné dětské závody.

Centrem závodu bude opět Sportkemp v Kralovicích, kde je start i cíl a proběhne zde prezentace. Jako první přijdou na řadu od 10 hodin nejmladší aktéři, pro něž pořadatelé z Bike Clubu Kralovice připravili na krátkých terénních okruzích od 100 do 800 metrů souboje v pěti věkových kategoriích (do 4 let, 5-6, 7-8, 9-10 a 11-12 let). Po dojezdu na ně čekají diplomy, medaile a věcné ceny.

Ve 12 hodin vyrazí na svou trať účastníci nejdelšího závodu na 73 km s celkovým převýšením 1 820 metrů a třemi brody (kategorie 18-39, 40-59 a nad 60 let). Ve 12,30 hodin odstartují bikeři na 43 km (stejné věkové kategorie jako maratonská trať + nově elektrokola) s převýšením 786 metrů a dvěma brody a ve 13 hodin i ti, kteří zvolili vzdálenost 20 km (muži i ženy 10-14, 15-18 a nad 19 let) s převýšením 340 metrů a bez brodu. Závodníci mladší osmnácti let mohou startovat pouze se souhlasem zákonného zástupce.

„Účast bude vysoká, v tuto chvíli máme registrováno minimálně pět set přihlášek a další pravděpodobně ještě přibydou. A k tomu je třeba ještě připočítat zhruba stovku dětí. Trochu nám však tentokrát dělá starosti počasí. Samozřejmě jsme rádi, že třicetistupňová vedra už meteorologové neprognózují, ale ani déšť není ideální. Naštěstí poslední předpovědi naznačují, že by mělo sprchnout jen dopoledne a teploty se budou držet okolo devatenácti stupňů Celsia,“ říká Jiří Tišer, jeden z členů organizačního výboru.

Trasy směřují nejprve podél řeky Střely a poté přes Plasy nebo Rabštejn se závěrečným obávaným výjezdem na Potvorskou horu. Loni je zdolalo 516 cyklistů a vítězem na nejdelší trati se stal Viktor Stošek Symbio+ BMC) v čase 3:05:21,52 hod.

„Mimochodem, asi čtyři účastníci chtějí trasu 73 km absolvovat po svých – chůzí a během. Vyhlašovat budeme celkové vítěze – muže a ženu – a také nejstaršího účastníka. Pro nejlepší závodníky na stupních vítězů máme připravené i dárkové koše, a navíc uspořádáme tombolu různých suvenýrů od sponzorů, od bidonů až třeba po rám na kolo, při níž slosujeme všechna startovní čísla. Sportovní program doplní hudba a dobré občerstvení, pro děti je připravený skákací hrad,“ dodává Jiří Tišer.