Poslední pochod roku projde okolím Nové Paky už po padesáté

Ani komplikace s uzavírkami některých komunikací v souvislosti v výstavou obchvatu Nové Paky nezhatily jubilejní, padesátý ročník Posledního pochodu roku. Organizátoři operativně modifikovali trasy, takže si účastníci budou moct dosytosti užít ticha a malebné přírody Podkrkonoší, jelikož půjdou převážně po lesních cestách. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Tradičně míváme nejdelší distanci pětatřicetikilometrovou, letos jsme ji zkrátili kvůli stavbě na třicet kilometrů, aby šlo vše hladce. Teď především doufáme, že se nám vyvede počasí, přece jen takhle na závěr sezony to může dopadnout jakkoliv, ale věříme v lepší. Celkově jsme zase zařadili nová místa, aby účastníci poznali další perly tady z okolí. Když jich bude kolem dvou set jako loni, budeme moc spokojení,“ uvedl Josef Pilař z pořádajícího Klubu českých turistů Nová Paka.

Pochodníci budou vyrážet od 6,30 do 11 hodin od Skautské klubovny v Nové Pace, k dispozici jim budou trasy na 30, 24, 18, 15 a 6 kilometrů. Nejkratší vzdálenost vede kompletně po klidné silnici, takže ji mohou absolvovat i rodiče s kočárky. Třicítka zase stačí obsáhnout třeba údolí potoka Studénka, zachovalé zbytky valů a příkopů Mokřice, Hřídelec, Lázně Bělohrad, Přibyslav a Heřmanice zpět do Nové Paky.

„S výjimkou nejkratší procházejí všechny ostatní trasy přes Hřídelec, kde bude u rybníka hořet oheň, takže bude možné se tam ohřát i si přinést nebo koupit buřtíky na opečení, pár jich tam pro jistotu mít budeme. Poblíž je také zajímavost, co stojí za zmínku – Hřídelecká hůra, což je pozůstatek třetihorní sopky. Vzhledem k tomu, že máme jubilejní ročník, se každý může těšit na pamětní kovovou medaili,“ prozradil Josef Pilař.